Dychberúca záchranná akcia
Nasledujúcich sedem hodín pracovali na jej vyslobodení policajti, záchranári, hasiči a dobrovoľní záchranári.
Záchranári jej odporučili, aby zostala nehybná – obávali sa, že ak by sa pohla, mohla by skĺznuť hlbšie do diery, čím by bola ešte ťažšie dosiahnuteľná.
Už teraz bolo dosť ťažké odstrániť okolité skaly bez toho, aby museli kopať hlbšie.
„Obávali sme sa, že kedykoľvek pohneme kameňom, ak spadne nesprávnym smerom, privalí ju,“ povedal Watts.
Šesť veľkých balvanov museli záchranári odstrániť, kým sa dostali natoľko blízko, aby sa jej mohli fyzicky dotknúť nôh, povedal.
"Bola veľmi pokojná a vyrovnaná počas celej akcie. Vôbec neprepadla panike,“ divil sa Watts. Keď niekedy na dlhšie zmĺkla, obávali sa, že stratila vedomie následkom polohy dole hlavou.
Eskovitá štrbina
Trvalo niekoľko hodín, kým sa odstránilo dostatok balvanov na to, aby sa záchranári dostali najskôr k jednej nohe, potom k druhej.
Posledný zostávajúci balvan – vážiaci asi 500 kilogramov – sa premiestňoval veľmi ťažko, povedal Watts.
Až potom začali s jej telom manipulovať a pokúsili sa ju vytiahnuť von z diery. Ďalšou komplikáciou však bolo, že štrbina nebola kolmá, ale zvlnená do tvaru S. Takže ani samotné vyťahovanie ženy neprebiehalo hladko.
Nakoniec sa záchranná akcia skončila okolo 16:30 úspešne. „Bola unavená a dosť sa jej točila hlava. Všetka krv bola nahrnutá v hlave, v nohách nemala nič, takže v tom štádiu nemohla chodiť, ani len stáť,“ povedal.
Ako zázrakom vyviazla len s menšími škrabancami a modrinami.
Ženu previezli do nemocnice na pozorovanie. Jej telefón však zostal uväznený medzi skalami.
Čítajte viac Opera v Sydney má 50 rokov: Prečo ju ľudia najprv neznášali a načo jej je 1000 miestností? Čítajte viac Kúpite mačku vo vreci za 480 eur? Opäť sú v ponuke záhadné výlety do neznáma Čítajte viac Najsmrteľnejšie zvieratá Austrálie? Hady ani pavúky to nie sú