Nedávno zverejnené údaje vrhajú svetlo na krajiny s najväčším počtom kresťanov, od známych náboženských centier až po menej známe, no oddané národy.
Tu je bližší pohľad na prvých šesť krajín, v ktorých najviac prevláda kresťanstvo.
1. Vatikán – 100 %
Ako globálne srdce katolicizmu nie je žiadnym prekvapením, že Vatikán je na vrchole zoznamu so 100% kresťanskou populáciou.
Tento nezávislý mestský štát, ktorý je domovom pápeža a nachádza sa úplne v Ríme, je duchovným a administratívnym centrom rímskokatolíckej cirkvi.
Náboženský význam a jedinečná poloha Vatikánu z neho robia každoročne centrum pre milióny pútnikov a turistov.
2. Východný Timor – 99,53 % (2015)
Východný Timor, tiež známy ako Východný Timor, je malý národ v juhovýchodnej Ázii, kde je kresťanstvo mocnou silou.
Keďže takmer 99,53 % obyvateľov sa identifikuje ako kresťania, prevažne rímskokatolícki, korene viery v krajine siahajú až do portugalskej koloniálnej nadvlády.
Východný Timor prešiel významnými bojmi za nezávislosť a mier, pričom kresťanstvo zohrávalo ústrednú úlohu v jeho národnej identite a sociálnej štruktúre.
3. San Maríno – 99 % (2011)
San Maríno, zastrčené v srdci Európy, je jednou z najstarších republík na svete a môže sa pochváliť kresťanskou populáciou 99 %.
Jeho silné katolícke dedičstvo je hlboko zakorenené v jeho histórii a inštitúciách.
Hoci je to malá vnútrozemská krajina obklopená Talianskom, San Maríno si zachováva svoju nezávislosť a zreteľnú kresťanskú identitu, pričom náboženstvo hrá v jeho kultúre neoddeliteľnú úlohu.
4. Marshallove ostrovy – 97,5 % (2020)
Marshallove ostrovy, ktoré sa nachádzajú v Tichom oceáne, môžu byť známe svojimi malebnými atolmi a históriou druhej svetovej vojny, ale sú tiež jednou z najviac kresťanských krajín na svete.
Približne 97,5 % jeho obyvateľstva sa hlási ku kresťanstvu, pričom mnohé z nich sú protestantskými denomináciami, ktoré zaviedli misionári v 19. storočí.
Napriek výzvam si Marshallove ostrovy udržiavajú silnú kresťanskú komunitu, ktorá určuje veľkú časť ich spoločenského a kultúrneho života.
5. Šalamúnove ostrovy – 97,4 % (2016)
Ďalší tichomorský štát, Šalamúnove ostrovy, má hlboko kresťanskú spoločnosť, v ktorej 97,4 % obyvateľov vyznáva vieru.
Britskí misionári priniesli na ostrovy kresťanstvo a dnes tvorí základný aspekt ostrovných tradícií a každodenného života.
Vplyv kresťanstva možno vidieť vo všetkom, od vzdelávacích systémov na ostrovoch až po ich oslavy a spoločné podujatia.
6. Arménsko – 97 % (2011)
Arménsko má titul prvej krajiny, ktorá prijala kresťanstvo ako svoje štátne náboženstvo v roku 301 nášho letopočtu, a dnes sa 97 % jeho obyvateľov hlási ku kresťanstvu.
Arménska apoštolská cirkev je prevládajúcou náboženskou inštitúciou v krajine a jej história a tradície sú hlboko prepojené s arménskou identitou.
Staroveké kostoly, kláštory a náboženské symboly sú roztrúsené po celom Arménsku, čo z neho robí významné centrum kresťanského dedičstva.
Globálna kresťanská prítomnosť na neočakávaných miestach
Tieto krajiny ukazujú rozmanitosť a dosah kresťanstva na celom svete. Od historických koreňov kresťanstva v Arménsku a San Maríne až po vzdialené ostrovné štáty Marshallove ostrovy a Šalamúnove ostrovy, každá krajina prináša jedinečný pohľad na vieru.
Keďže kresťanstvo sa celosvetovo neustále vyvíja, tieto regióny ponúkajú fascinujúci pohľad na to, ako formuje kultúry, komunity a identity v rôznych krajinách.
Či už v Európe, Ázii alebo Tichomorí, tieto národy slúžia ako svedectvo o mocnej úlohe, ktorú kresťanstvo zohráva v histórii aj v modernej spoločnosti, spája milióny ľudí na rôznych kontinentoch a rôznych životných štýloch.
Pre tých, ktorí sa zaujímajú o náboženskú turistiku alebo jednoducho o pochopenie globálnych kultúr, týchto šesť krajín ponúka bohatú históriu, posvätné miesta a živé komunity, ktoré naďalej udržiavajú kresťanskú vieru nažive a prosperujúcu.
Čítajte viac Odvrátená tvár Jerevanu: Mestu hrozí, že sa zmení na polopúšť Čítajte viac Najstaršia republika na svete nemá žiadny štátny dlh, žiadne letiská ani železnice Čítajte viac Tieto európske krajiny majú najdrahšie hotely: Turisti si poriadne siahnu do vrecka