Stáva sa štvordňový pracovný týždeň menej snom a viac realitou? Takmer každá spoločnosť v každej krajine, ktorá doteraz vyskúšala kratší pracovný týždeň, ho vyhodnotila ako úspešný, s vyššou produktivitou, vyššou spokojnosťou s prácou a menším stresom.
Aj Island podľa výsledkov novej štúdie svedčí o výhodách kratšieho pracovného týždňa a o deň dlhšieho voľna, informuje Time Out.
Po úspešných pilotných schémach v rokoch 2015 a 2019 severská krajina oficiálne zaviedla kratší pracovný týždeň, čím skrátila štandardné pracovné hodiny zo 40 na 36. V rokoch 2020 až 2022 zaviedlo skrátenie hodín bez straty mzdy 51 percent pracovníkov.
Výsledok? Prekvitajúca ekonomika, nízka miera nezamestnanosti a veľmi šťastní pracovníci. Šokujúce?
Štúdia, ktorú vydali The Autonomy Institute a Alda, zistila, že 62 percent pracovníkov, ktorí mali kratší pracovný týždeň, sa cítilo spokojnejších so svojím pracovným časom, zatiaľ čo neuveriteľných 97 percent malo pocit, že majú lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.
42 percent sa domnievalo, že kratší pracovný čas znížil stres aj v ich osobnom živote.
Ale nie sú to len pracovníci, ktorí žnú výhody. V roku 2023 vzrástla islandská ekonomika o 5 percent (druhé najvyššie tempo rastu v Európe), zatiaľ čo miera nezamestnanosti bola tesne nad 3 percentami (jedna z najnižších v Európe).
Celkovo vzaté, štvordňový týždeň je na Islande veľkým úspechom. Budú ho však nasledovať aj ostatné európske krajiny?
Kratší pracovný týždeň testovali rôzne krajiny vrátane Veľkej Británie, Írska, Španielska a Nemecka. No Belgicko je v súčasnosti jedinou európskou krajinou okrem Islandu, ktorá oficiálne uzákonila štvordňový týždeň.
Čítajte viac Dobrodruh Jozef Terem: Na Islande sa uvaria v gejzíre aj párky Čítajte viac Čierne pláže: V Európe sú len 4 také miesta, na 3 sa môžete vykúpať ešte toto leto