Najbizarnejší suvenír? Balený vzduch v plechovke za desiatky eur

Táto informácia by znela ako dobrý vtip, ak by to nebola skutočne pravda. Suveníry sú rôzne a mnohé dvíhajú obočie. Ale kúpiť si tento, je ako vo vetra vyhodené peniaze. A to doslova.

06.11.2024 07:00
plechovky, vzduch, suvenír Foto:
Vzduch ako suvenír.
debata (1)

Návštevníci obľúbeného talianskeho jazera Como majú široký výber, pokiaľ ide o suveníry, ale plechovka miestneho vzduchu je pravdepodobne na prvom mieste podivnosti.

Taliansko pritom nie je jediné, kde sa predáva „nič“ za veľa peňazí, píše Euronews. Plechovky miestneho vzduchu nájdete na desiatkach miest po celom svete, od švajčiarskych hôr až po ostrov Mann.

Produkt vymyslela marketingová agentúra a tvrdí, že obsahuje 21 percent kyslíka, 0,93 percenta argónu, 0,04 percenta oxidu uhličitého a malé percento dusíka a neónu zachytených na brehu jazera.

Po otvorení sa človek môže nadýchnuť miestneho vzduchu a následne využiť plechovku ako organizér na perá alebo vázu.

Čo však na tomto suveníre už nie je celkom smiešne, je jeho cena. Vzduch od talianskeho jazera sa predáva za takmer 10 eur za kus. Teraz je už jasné, že prázdna plechovka je očividný marketingový trik – a nie je originálny.

Taliansko - dolce vita
Video
Zdroj: Pixabay

Plechovky miestneho vzduchu nájdete na desiatkach miest po celom svete. Je to teda jeden veľký vtip, ktorý turisti kupujú, alebo majú tieto vzorky vzduchu nejakú hodnotu?

Šialenstvo konzervovaného nič

Konzervovaný vzduch je v Taliansku vlastne starý známy. Po druhej svetovej vojne muž menom Gennaro Ciaravolo vynašiel „Aria di Napoli“.

Ciaravolo recykloval prázdne plechovky s jedlom, ktoré distribuovali americké jednotky po oslobodení, pričom tvrdil, že ich naplnil vzduchom mesta – a dokonca sa mu ich podarilo predať späť Američanom.

Ciaravolov vynález bol však vyhraneným sociálnym experimentom a alegóriou pre preslávenú neapolskú „cazzimmu“ – umenie byť vynaliezavý a vystačiť si s tým, čo máte.

Pravdepodobne to bol aj odkaz na konceptuálne umelecké dielo Marcela Duchampa „Air de Paris“ z niekoľkých desaťročí skôr.

V roku 1970 Ciaravolov vnuk pokračoval v tomto bizarnom kúsku na výstave Benátske bienále. Vystavoval vyprážaný vzduch z Milána, hmlu z londýnskej Carnaby Street a posvätný vzduch z Ríma.

Vzduch v konzerve ako suvenír

Väčšina dnes predávaných vzduchových konzerv nie je ani zďaleka taká vtipná, ale len čisto komerčne pragmatická.

Vzduch za 20 eur z Isle of Man, ostrova v Írskom mori, vraj lieči túžbu po domove a zmierňuje stres, zatiaľ čo vzduch z Altaja v Číne je opísaný ako „opojný“.

Turisti môžu na plechovky dokonca písať, akoby to boli pohľadnice.

V južnom Anglicku vypukla absurdná hádka v obchode s fľašami cornwallského vzduchu za viac ako 80 eur, ktorý bol v skutočnosti odchytený v Devone, teda v úplne inom kraji.

Predávajú sa aj konzervy vzduchu z ďalších obľúbených turistických destinácií vrátane Atén, Benátok, Barcelony či Las Vegas. Tokijská verzia napríklad tvrdí, že obsahuje rôzny podiel z lokalít vrátane prechodu Shibuya, rybieho trhu Tsukiji a kopcov Roppongi.

Naomi v Japonsku: Najrušnejšia križovatka sveta vo štvrti Šibuja
Video
Zdroj: MALL TV

Kritika. Oprávnená

Trend vyvoláva otázky o etike výroby obalov na neexistujúci produkt, čím sa pridáva k obrovskému objemu lacných drobností na jedno použitie ponúkaných turistom.

Spoločnosti tvrdia, že dostávate roztomilú plechovku, ktorú môžete vystaviť vo svojom dome, ale nekvalitné plechovky s neinšpirujúcim dizajnom sa väčšinou kupujú len ako hlúpy darček pre priateľa bez zamýšľanej sentimentálnej hodnoty.

Najznečistenejšie miesto na svete? Linfen, kde musíte chodiť po ulici v ochrannej mase
Video
Zdroj: MALL TV

Na svete sú však aj menej neetické vzduchové plechovky. V roku 2016 britská spoločnosť Aethaer uviedla na trh sériu nádob „naplnených“ vzduchom z jednej z piatich oblastí výnimočnej prírodnej krásy v krajine s cieľom zvýšiť povedomie o znečistení ovzdušia.

Výťažok z predaja boxov sa údajne investuje do vytvorenia cenovo dostupných dýchacích masiek.

A je tu aj ďalší príklad: Už niekoľko rokov podnikatelia plnia stlačený vzduch z miest ako Kanada a Švajčiarsko a predávajú ho obyvateľom vo veľmi znečistených oblastiach Číny a Indie.

Nádoby sa dodávajú so špeciálne navrhnutým sprejovým uzáverom a maskou a vystačia na približne 160 nádychov.

Vedci však argumentujú, že takto balený a dýchaný vzduch vo fľašiach poskytuje len málo alebo žiadne zdravotné výhody.

lesy, strom, príroda Čítajte viac Zelení obri v Európe: Tri najlesnatejšie krajiny starého kontinentu namíbia, púšť, ťavy, ťava, karavána Čítajte viac Najväčšia púšť Európy je väčšia ako celá Bratislava. Prilákala aj veľké filmové produkcie mapa, suveníry, club med Čítajte viac Máte ich doma? Toto sú top suveníry krajín sveta. Na Slovensku vedú šúpolienky

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #konzervy #suveníry #vzduch