Najsuchšia krajina, kde 99 % územia tvorí púšť, žije vďaka unikátnemu potrubiu

Líbya, krajina známa skôr svojou búrlivou politickou krajinou než svojou krajinou, si drží jedinečné prírodné prvenstvo. Je to najsuchšia krajina na Zemi, pričom 99 % jej územia pokrýva púšť.

09.11.2024 07:00
debata
Najsuchšia krajina, kde 99 % územia tvorí púšť, žije vďaka unikátnemu potrubiu
Video
Zdroj: Pixabay

Prežitie v krajine bez vody

Aj keď sa líbyjská púšť môže zdať drsná a nevľúdna, ukrýva v sebe ostrú, očarujúcu krásu. Krajina je rozľahlá a rozmanitá, s týčiacimi sa piesočnými dunami, starobylými skalnými útvarmi a rozľahlými soľnými pláňami.

V srdci Sahary leží pieskové more Ubari, úchvatná rozloha zlatých dún a skrytých oáz, ktoré pôsobia ako fatamorgána.

Cestovatelia, ktorí sa dostanú do týchto odľahlých oblastí, opisujú úžasnú tichosť a samotu, ticho prerušované len občasným vetrom preháňajúcim sa cez piesok.

Líbyjské púšte sú tiež domovom prehistorických lokalít, čo je dôkazom doby, keď bola táto oblasť kedysi bujnou savanou prekypujúcou životom.

Fosílie starovekých zvierat, jaskynné maľby a kamenné artefakty z raných ľudských civilizácií sú roztrúsené po púšti, najmä v pohorí Acacus, ktoré je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Tieto artefakty rozprávajú príbeh o zelenšej Sahare, ktorá existovala pred tisíckami rokov predtým, ako ju klimatické zmeny premenili na obrovskú suchú plochu, ktorou je dnes.

Jedinečné zábery na nepoškvrnený raj na zemi. Táto prírodná nádhera očarí človeka okamžite
Video
Zdroj: TV Pravda

Environmentálne a kultúrne dôsledky

Extrémna dezertifikácia Líbye prináša kritické environmentálne a ekonomické výzvy. Závislosť krajiny na podzemných vodonosných vrstvách pre vodu je z dlhodobého hľadiska neudržateľná, keďže tieto zdroje sú neobnoviteľné.

Hrozba klimatických zmien zvyšuje obavy o budúcnosť vodnej bezpečnosti v Líbyi. S rastúcimi globálnymi teplotami sa očakáva, že Sahara bude rásť, čo by mohlo posunúť hranice púšte ešte ďalej a zasiahnuť do niekoľkých zostávajúcich obývateľných oblastí.

Púšť tiež obmedzuje hospodársky rozvoj v Líbyi, pretože poľnohospodárstvo je vo väčšine oblastí takmer nemožné bez dostatočného zavlažovania.

Ťažba ropy je už dlho hlavným ekonomickým motorom Líbye, ale kolísanie cien ropy a globálne úsilie o zníženie závislosti na fosílnych palivách podčiarkujú potrebu ekonomickej diverzifikácie – čo je náročná úloha v krajine, ktorej dominuje púšť.

Púštne safari

Znamená bláznivé jazdenie po dunách s čiastočne vypustenými pneumatikami.

Fotogaléria
Potrebovala by častejšie používať ústnu vodu.
Púštny fešák počas splnu Mesiaca.
+8Takto vyzerajú toalety v púšti.

Pohľad do neprebádanej krajiny

Pre dobrodružných cestovateľov zostáva Líbyjská púšť jednou z posledných veľkých hraníc. V dôsledku pretrvávajúcej politickej nestability a bezpečnostných obáv však rozľahlá krajina Líbye nie je pre cudzincov taká prístupná ako krajina susedného Egypta alebo Tuniska.

Tí, ktorým sa podarí navštíviť, sa ocitnú v jednej z najpustejších, nedotknutých oblastí na Zemi. Je to miesto, kde koexistuje starodávne a extrémne – krajina formovaná surovou, neústupnou silou prírody.

strašidlo Čítajte viac Európske Bermudské trojuholníky? Päť záhadných miest, kde sa dejú nevysvetliteľné javy lesy, strom, príroda Čítajte viac Zelení obri v Európe: Tri najlesnatejšie krajiny starého kontinentu podmorský vlak, tunel Čítajte viac Najdlhší podvodný tunel sveta má už časť hotovú: Spojí dve európske krajiny, zmeny pocítime aj my

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #púšť #Lýbia