„Hlavné mestá obezity“ sveta
Štúdia poukazuje na niekoľko regiónov, ktoré sú obzvlášť ťažko zasiahnuté krízou obezity:
- Kuvajt, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty (Blízky východ): Krajiny Perzského zálivu zaznamenali jeden z najprudších nárastov obezity, pričom miera v Kuvajte sa v súčasnosti blíži k 40 %. Zmeny životného štýlu založené na bohatstve, vrátane väčšej konzumácie rýchleho občerstvenia a nižšej fyzickej aktivity, tento problém ešte zhoršili.
Nové piesočnaté pláže, hotely, ba i celé rezorty. Azúrové more, ale aj dobrodružstvo v horách. Pozrite si, ako sa emirát Rás al-Chajmá mení zo zabudnutého kúta sveta na dovolenkového tigra. Láka nielen na dobré ceny a služby, ale aj svetové atrakcie a zážitky na ziplajnách, bobových dráhach či pri odhaľovaní tajomstiev lovu morských perál.
- Nový Zéland a Austrália (Oceánia): Keďže takmer tretina dospelých je klasifikovaná ako obézna, Nový Zéland a Austrália sú svedkami toho, že ich zdravotný systém je zaťažený chorobami súvisiacimi s obezitou. Hlavným prispievateľom sú vysokokalorické diéty v kombinácii s obmedzenou fyzickou aktivitou.
- Spojené štáty americké a Mexiko (Severná Amerika): Severná Amerika zostáva jedným z najviac postihnutých regiónov, pričom USA aj Mexiko uvádzajú mieru obezity dospelých okolo 40 %. Ekonomická prosperita, rozšírená dostupnosť vysokokalorických potravín a vysoká úroveň sedavého správania sú v týchto krajinách významnými faktormi.
- Egypt a Južná Afrika (Afrika): Afrika nie je voči tomuto trendu imúnna. Egypt má jednu z najvyšších mier obezity na kontinente s viac ako 35 % postihnutých dospelých, zatiaľ čo Juhoafrická republika tiež hlási vysoké čísla. Urbanizácia a strava západného štýlu tu zohrali úlohu pri stúpajúcej miere obezity.
- Latinská Amerika: Čile a Argentína vedú v latinskoamerických štatistikách obezity, pričom takmer 30 % dospelých je klasifikovaných ako obéznych. Mnohé latinskoamerické krajiny sa rýchlo posunuli smerom k spracovaným potravinám, čo je trend pozorovaný v mestských aj vidieckych oblastiach.