Top 5 krajín - najväčších konzumentov chleba: Kde zje každý občan takmer 200 kíl pečiva?

Pre mnohých je chlieb viac ako len základ jedálnička; je to kultúrny symbol, sýte a rýchle jedlo a kľúčová súčasť stravy.

20.11.2024 06:00
Chlieb, pečivo, jedlo, pekáreň, strava, Foto:
debata

V niektorých krajinách má chlieb ešte väčší význam, pričom spotreba na obyvateľa dosahuje pôsobivé úrovne.

Video
Na raňajky, desiatu, olovrant, k polievke, prívarku, pečenému mäsu či k zeleninovému šalátu - bez chleba to prosto nie je ono. Skvelý jednoduchý a rýchlo pripravený chlebík s nami zvládnete upiecť do hodinky!

Najnovšie údaje podľa Guinnessovej knihy rekordov odhaľujú päť krajín s najvyššou ročnou spotrebou chleba na osobu a rozprávajú zaujímavý príbeh o kulinárskych tradíciách, kultúrnych zvykoch a význame chleba v stravovaní každého regiónu.

1. Turecko – 199,6 kg na obyvateľa

Chrám Hagia Sofia, Istanbul, Turecko
Video
Zdroj: Pixabay

Nie je žiadnym prekvapením, že Turecko je na vrchole zoznamu, pričom každý človek tu skonzumuje ročne takmer 200 kg chleba.

Turecká kuchyňa zahŕňa širokú škálu druhov chleba, od obľúbeného simit (kruhový chlieb potiahnutý sezamom) až po pide a lavaš.

Chlieb sa podáva takmer pri každom pokrme, často ako príloha k jedlám, ako sú kebab, mezes a dusené mäso.

V Turecku chlieb nie je len jedlo – je to kultúrny symbol a nevyhnutná súčasť každodenného života.

2. Srbsko – 135 kg na obyvateľa

V reštaurácii sa podávajú jedlá pripravené z...
Obdĺžnikové námestie Drvengradu je vyložené...
+3Insitné maľby zdobia fasády domov, ktoré dal...

V Srbsku je chlieb základom takmer každého jedla. Od raňajok až po večeru sa Srbi spoliehajú na chlieb ako na všestrannú potravinu.

Tradičný chlieb, ako je lepinja alebo somun, sa často podáva k mäsu, syrom a polievkam.

Chlieb má v srbských tradíciách hlboký kultúrny význam, dokonca sa objavuje v rituáloch a sviatkoch.

Táto silná pripútanosť k chlebu pomáha vysvetliť vysokú mieru spotreby.

Video
Naše rýchle placky nachystáte raz dva a perfektne sa budú hodiť k polievkam od výmyslu sveta, či už k tým letným osviežujúcim alebo k tým na zohriatie.

Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Rýchle placky k polievke na Varecha.sk

Viac videoreceptov si pozrite v TV Varecha.

3. Bulharsko – 131,1 kg na obyvateľa

Bulharsko je obľúbenou destináciou pre...
Bulharsko, Šipka
+6Plovdiv

Bulhari skonzumujú ročne vyše 130 kg chleba na osobu. Chlieb má historický význam v Bulharsku, kde je považovaný za posvätné jedlo a často sa zdieľa s rodinou a hosťami počas dôležitých osláv.

Tradičné odrody ako pitka a banitsa predstavujú bohaté dedičstvo Bulharska v oblasti pečenia.

Chlieb sprevádza takmer každé bulharské jedlo a táto vysoká spotreba podčiarkuje jeho ústrednú úlohu v národnej kultúre stravovania.

4. Ukrajina – 88 kg na obyvateľa

Ľudia kráčajú pred španielskym parlamentom...
Fontána Cibeles v Madride osvetlená farbami...
+12Muž stojí neďaleko budovy, ktorá je osvetlená...

Ukrajinci majú hlbokú úctu k chlebu a často ho považujú za symbol prosperity a komunity.

Tradičné ukrajinské chleby, ako napríklad paska (slávnostný veľkonočný chlieb) a korovai (obradový chlieb), zohrávajú dôležitú úlohu v kultúrnych a náboženských obradoch.

Spotreba takmer 90 kg na osobu odráža nielen stravovacie návyky, ale aj hlboko zakorenené ukrajinské poľnohospodárske tradície a úctu k potravinám na báze pšenice.

Video
Toto jednoduché a rýchle jedlo vyčarujete z obyčajného chleba, cibuľky, slaninky a pár vajíčok. Video je pripravené podľa receptu od @rubyrom.

Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Chlebová praženica na Varecha.sk

Viac videoreceptov si pozrite v TV Varecha.

5. Cyprus – 74 kg na obyvateľa

Savvas Constantinides z Varoshe prepadol...
Pred opustenou kaviarňou. Varosha
+15Stredozemné more vidieť cez opustenú budovu...

Na Cypre je chlieb obľúbenou súčasťou miestnej stravy, pričom každý Cyperčan skonzumuje ročne okolo 74 kg.

Stredomorský ostrov je známy svojimi jedinečnými druhmi chleba, ako je chlieb halloumi a pita, ktoré sú často plnené miestnymi surovinami.

Chlieb na Cypre je spoločníkom k chutným jedlám mezze v krajine a tento stredomorský obrat pri výrobe chleba zvýrazňuje vplyv chutí Grécka a Blízkeho východu.

Kultúrny význam chleba

V týchto piatich krajinách je chlieb viac ako jedlo – je to odraz kultúry, komunity a histórie. Mnohé z týchto národov považujú chlieb za symbol pohostinnosti, prosperity a tradície.

Chlieb zohráva úlohu pri rodinných stretnutiach, náboženských obradoch a dokonca aj pri národnej identite.

Vysoká miera spotreby podčiarkuje jeho postavenie ako základného kameňa stravy a tieto národy milujúce chlieb nám pripomínajú pohodlie a spoločenstvo, ktoré chlieb prináša na stôl.

Najhustejšie obývané krajiny
Video
Zdroj: Pixabay

Prečo na spotrebe chleba záleží

Úrovne spotreby chleba môžu poskytnúť jedinečný pohľad na stravovacie návyky krajiny, poľnohospodárske postupy a ekonomickú štruktúru.

Krajiny s vysokou spotrebou chleba majú často podnebie vhodné na produkciu pšenice, vďaka čomu je chlieb cenovo dostupný a dostupný.

Pre tieto národy zostáva chlieb praktickou a upokojujúcou základňou, ktorú milujú pre svoju jednoduchosť, všestrannosť a schopnosť zjednotiť ľudí pri stole.

Či už je to čerstvá pita na Cypre, šupinatá banitsa v Bulharsku alebo simit v sezamovom obale v Turecku, pretrvávajúca popularita chleba je dôkazom jeho univerzálnej príťažlivosti.

Ako sa trendy v oblasti zdravia, pohodlia a potravinovej bezpečnosti vyvíjajú, tieto národy milujúce chlieb si naďalej vážia jednoduchú radosť, ktorú im do života prináša chlieb.

jabloň, ovocný sad, rebrík Čítajte viac Legendárna jabloň, pod ktorou si Newton uvedomil gravitáciu, stále žije a stala sa "pútnickým miestom" chodúle, kmeň, domorodci, tanec, Afrika Čítajte viac Tento národ chodí všade na chodúľoch, deti sa to učia od mala. Je to otázka prežitia nepouz, futbalové ihrisko, diera Čítajte viac Horor naživo: Futbalové ihrisko sa prepadlo do diery, všetko zachytili kamery

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #chlieb #rebríček #Turecko