Aké sú tieto štruktúry?
Tieto poľské „pyramídy“ sú podlhovasté kamenné kopčeky, niekedy siahajúce do výšky aj cez 100 metrov. Pravdepodobne išlo o spoločné úsilie viacerých ľudí, pretože výstavba takýchto útvarov si vyžadovala značnú pracovnú silu a koordináciu v niekoľkých osadách.
Archeologické nálezy naznačujú, že hrobky slúžili na pochovávanie miestnych elít, aj keď miesto, kde sa nachádzali hroby obyčajných ľudí z tohto obdobia, zostáva neznáme.
Prečo boli postavené?
Skutočný účel týchto štruktúr je stále nejasný. Podobne ako staroveké pyramídy v iných častiach sveta mohli slúžiť náboženským alebo kultúrnym účelom, čo znamenalo vplyv určitých skupín alebo jednotlivcov.
Úsilie vybudovať takéto monumenty naznačuje ich význam v týchto raných spoločnostiach.
Ako boli postavené?
Na stavbu týchto megalitických hrobiek sa použili kamenné nástroje a základné techniky.
Okolité osady sa zaoberali najmä chovom dobytka, čo naznačuje, že zdroje na stavbu týchto pamiatok sa združovali spoločne, možno ako súčasť rituálnych alebo komunálnych povinností.
Záhady stále nevyriešené
Napriek prebiehajúcemu výskumu zostáva veľa neznámeho. Kľúčové otázky zahŕňajú nedostatok dôkazov o masových cintorínoch a širšiu kultúrnu motiváciu týchto monumentálnych snáh. Ďalšie vykopávky a pokročilé technológie skenovania môžu pomôcť odhaliť tieto záhady.
Staroveké poľské mohyly nám pripomínajú, že monumentálne stavby, oveľa staršie ako zázraky Egypta, existujú v celej Európe a spochybňujú naše chápanie prehistorických spoločností.
Tu je päť ďalších starovekých pyramíd alebo pyramídových štruktúr starších ako egyptské pyramídy:
1. Göbekli Tepe (Turecko)
- Vek: približne 11 000 – 12 000 rokov.
- Význam: Göbekli Tepe, ktorý predchádzal poľnohospodárstvu, je megalitický komplex so stĺpmi v tvare T s vyrezávanými zložitými zvieracími motívmi. Hoci nemá pyramídový tvar, predstavuje jednu z najstarších monumentálnych stavieb ľudí.
- Účel: Predpokladá sa, že ide o obradné alebo rituálne miesto, jeho presná funkcia zostáva záhadou.
2. Caral (Peru)
- Vek: Okolo 4 500 pred Kristom (približne 6 500 rokov).
- Význam: Komplex Caral-Supe v Peru zahŕňa stupňovité pyramídy. Patrí medzi najstaršie civilizácie v Amerike a o viac ako 1000 rokov predchádzala egyptským pyramídam.
- Účel: Pravdepodobne sa používa na obrady, naznačuje sofistikovanú a organizovanú spoločnosť.
3. Monte d’Accoddi (Sardínia, Taliansko)
- Vek: Približne 4 000 pred Kristom.
- Význam: Táto jedinečná stavba pripomína stupňovitú pyramídu alebo zikkurat a považuje sa za náboženskú alebo obradnú platformu.
- Účel: Pravdepodobne súvisí s rituálmi, možno s astronomickými zosúladeniami.
4. Nabta Playa (Egypt, obdobie pred pyramídami)
- Vek: okolo 6 000 – 7 000 rokov.
- Význam: Táto lokalita obsahuje kruhové kamenné usporiadanie a protopyramídové štruktúry, ktoré predchádzali slávnym pyramídam v Gíze. Predpokladá sa, že má astronomický význam.
- Účel: Možno skoré observatórium alebo obradné miesto.
5. Cairns of Scotland (Orkney Islands)
- Vek: Okolo 3 000 – 4 000 pred Kristom.
- Význam: Tieto kamenné hrobky, ako napríklad Maeshowe, majú zložitý dizajn a pripomínajú skoré pyramídové štruktúry.
- Účel: Pravdepodobne sa používa ako mohyly a rituálne miesta.