Ráno a večer v rovnakom čase: O krajine, ktorá žije v 11 časových pásmach

Rozlohou najväčšia krajina na svete pokrýva neuveriteľných 11 časových pásiem, čo z nej robí zaujímavú štúdiu o tom, ako geografia ovplyvňuje každodenný život.

24.11.2024 07:00
sprcha Foto:
Ranná, či večerná sprcha?
debata

Od najvýchodnejšej oblasti ruskej Kamčatky po západné hranice neďaleko Kaliningradu táto obrovská rozloha znamená, že ranné rutiny v jednej časti krajiny sa zhodujú s rituálmi večera v inej.

Ako fungujú časové pásma v Rusku

Ruské časové pásma sa pohybujú od UTC+2 v Kalinin­grade po UTC+12 na Kamčatke a Čukotke. Toto obrovské časové rozpätie umožňuje jedinečný jav: keď sa obyvatelia Vladivostoku na východe prebúdzajú do nového dňa, ľudia vo vyše 6000 kilometrov vzdialenom Petrohrade si vychutnávajú večeru.

Takýto extrémny nepomer je možný len v krajine takejto veľkosti, ktorá pokrýva viac ako 17 miliónov štvorcových kilometrov.

Rusko upravilo svoj systém časových pásiem v roku 2011 odstránením dvoch pásiem, aby zjednodušilo plánovanie a znížilo ich počet z 11 na 9.

Nespokojnosť verejnosti však viedla k ich opätovnému zavedeniu v roku 2014. Dnes každé pásmo odráža regionálne potreby svetla.

10 najnavštevovanejších miest v Európe
Video
Zdroj: Pixabay

Každodenný život v obrovskej krajine

Riadenie krajiny s 11 časovými pásmami predstavuje logistické výzvy. Podniky, vládne agentúry a dopravné siete musia synchronizovať operácie v týchto zónach.

Napríklad moskovský čas (UTC+3) sa často používa ako štandard pre železnice a letecké spoločnosti, čím sa vytvára konzistentnosť v celej krajine.

Miestne cestovné poriadky sa však musia prispôsobiť aj prirodzeným rytmom ich časových pásiem.

Pre obyvateľov má časový nepomer vplyv na komunikáciu s priateľmi, rodinou a kolegami v rôznych regiónoch. Zavolať príbuznému na Kamčatku z Moskvy si môže vyžadovať starostlivé plánovanie, aby ste ho nezobudili uprostred noci.

Google prezradil, kam idete na dovolenku: 10 najvyhľadávanejších destinácií
Video
Zdroj: Pixabay

Globálny kontext: Rusko vs. Francúzsko

Zatiaľ čo Rusko má najviac časových pásiem zo všetkých susediacich krajín, Francúzsko ich technicky používa 12, čím prevyšuje Rusko vďaka svojim zámorským územiam, ako sú Réunion, Nová Kaledónia a Francúzska Guyana.

V rámci francúzskej pevniny sa však používa iba jedno časové pásmo, stredoeurópsky čas (UTC+1).

Zaujímavé fakty

  • Extrémna disparita: Počas osláv nového roka v Rusku rozžiari oblohu prvý ohňostroj v Anadyre (UTC+12), zatiaľ čo obyvatelia Kaliningradu (UTC+2) ešte dopijú popoludňajšiu kávu.
  • Čukotka a Aljaška: Ruský Ďaleký východ je len na skok od Aljašky, kde sú výrazné časové rozdiely. Cestovateľ smerujúci z Čukotky na západ prekročí medzinárodnú dátumovú hranicu a „vráti sa v čase“ takmer o celý deň.
Ľudia v Paríži sa chladia vo fontáne
Jedna z parížskych sôch slobody.
+5Arc de Triomphe v Paríži.
IMG 9685 Čítajte viac Austrálske Alpy majú viac snehu ako švajčiarske Alpy. Ako je to možné? Ulcinj, Čierna Hora, more, dovolenka, pláž, cestovanie, slnečníky, ležadlá Čítajte viac 21 najviac podceňovaných turistických destinácií Európy na rok 2025 Opatija, Chorvátsko, more, Čítajte viac Poznáte ich? Tri nenápadné balkánske mestá sa dostali do exkluzívneho výberu najkrajších v Európe

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Francúzsko #Rusko #večer #ráno #časové pásmo