Na polostrove Reykjanes juhozápadne od hlavného mesta Reykjavík sa otvorila kilometer dlhá puklina, z ktorej sa na zemský povrch opäť vyvierajú masy žeravej červenej lávy.
Vo štvrtok ráno dosiahol prúd lávy dôležité cesty v oblasti Grindavíkurveguru a zasiahol tiež vodovod pre rozvod teplej geotermálnej vody. Láva zaliala v Modrej laguna parkoviská a zasiahla aj prevádzkovú budovu, evakuovaných muselo byť na 200 osôb, píše islandský web Iceland Monitor.
Najintenzívnejšie chrlenie vulkán dosiahol v noci na dnes. Úrady uviedli, že dnešná erupcia bola výrazne menšia ako tá posledná, ktorá oblasť zasiahla pred tromi mesiacmi.
Predchádzajúce erupcie na polostrove sa ohlasovali sériou čoraz silnejších zemetrasení trvajúcich niekoľko dní alebo dokonca týždňov.
Tentoraz malé zemetrasenie a prvé známky pohybu podzemnej magmy boli zaznamenané iba trištvrte hodiny pred začiatkom erupcie.
Hoci erupcia neohrozuje leteckú dopravu, úrady varovali pred splodinami v niektorých častiach polostrova, vrátane neďalekého mesta Grindavík, ktoré bolo pred rokom z veľkej časti evakuované, keď sa sopka po 800 rokoch spánku prebudila k životu. Dedina bola potom z veľkej časti opustená.
Vedci varovali, že polostrov Reykjanes čakajú v najbližších desaťročiach až storočiach opakované sopečné výbuchy.
Posledné veľké narušenie leteckej dopravy, ktoré postihlo celú Európu v dôsledku výbuchu sopky Eyjafjallajökull, sa datuje do roku 2010, keď sa sopečná mračna rozšírila nad celú Európu. Zrušených bolo vtedy po celom svete na 100.000 letov.
Geologické systémy v oblasti polostrova boli neaktívne asi 800 rokov, v roku 2021 sa ale prebudili k životu.
Čítajte viac „Nový Island“ je lacnejší, no rovnako autentický. Objavte drsnú krásu nespútanej prírody Čítajte viac Takýto krásny pohľad zo zálivu sa len tak bežne nevidí. Pozrite si atraktívne zábery z ostrovného štátu Čítajte viac Dobrodruh Jozef Terem: Na Islande sa uvaria v gejzíre aj párky