Skalný hríb
Hríbov máme v slovenských lesoch veľa, no len jeden je kamenný. Volá sa Čertova skala, aj keď tento škaredý názov nevystihuje jeho unikátnosť.
Ľudia v minulosti mnohým podivným a výnimočným veciam pripisovali diabolský či iný nadprirodzený pôvod a vymýšľali okolo mnoho strašidelných príbehov, no tento prírodný úkaz je v skutočnosti fascinujúci a krásny.
Geológovia vysvetľujú jeho vznik rozdielnym zvetrávaním hornej a spodnej vrstvy – vrch tvorí andezitová hornina, podložie tuf, ktorý sa znehodnocuje rýchlejšie.
Obrovská skala, odborne nazývaná sopečná bomba, dokonalo balansuje na menšom balvane – dotýkajú sa plochou len 58 krát 38 centimetrov. Vedecké odhady tvrdia, že horný kameň váži až 17 ton a má objem 6,5 metra kubického.
Aj keď v tomto krkolomnom rozpoložení spočíva už dlhé roky, predsa len sa netreba pokúšať zhodiť ho, či inak destabilizovať…
Veď padajúcich 17 ton nie je maličkosť a aj odborníci upozorňujú, že hríb postupne prejde do kývavca – čo je veľavravný a výstižný názov, keďže proces zvetrávania pokračuje.
Tento slovenský unikát nájdete v sopečnom pohorí Kremnických vrchoch, neďaleko obce Budča vo zvolenskom okrese a samotná Čertova skala patrí do národnej prírodnej rezervácie Boky vyhlásenej v roku 1964.