Na vrchole zoznamu je indonézske Bali, kde nadmerná turistika vytvorila „plastovú apokalypsu“, napísal Fodor's.
S 5,3 miliónmi zahraničných návštevníkov v roku 2023 sú kedysi nedotknuté balijské pláže dnes doslova pochované vyše 300 000 tonami plastového odpadu, píše Independent.
Podobný problém má aj najvyššia hora sveta Mount Everest. Dobrodružná turistika na velikána sa neodporúča kvôli objemu odpadu a riziku pre miestnych pracovníkov.
V zozname sa objavili aj európske destinácie Barcelona, Mallorca a Kanárske ostrovy. Dôvod? Miestni tam turistov skutočne nechcú. Počas letu tu prebiehali protesty proti dovolenkárom a domáci v Barcelone striekali na nich vodu z pištoliek.
Benátky a Lisabon sa dostali na zoznam kvôli zavedeniu nových vstupných poplatkov pre denných výletníkov a nedostatku ubytovania.
Cestovatelia boli už druhý rok varovaní pred dovolenkou na Koh Samui v Thajsku. Odborníci sa obávajú, že zvýšená premávka ešte viac „zhorší existujúce problémy“, vrátane odpadového hospodárstva a zásobovania ostrova vodou.

Objavili sa tu aj destinácie, ktoré „začínajú trpieť“ – Britské Panenské ostrovy, Kerala v Indii, japonské mestá Kjóto a Tokio a Oaxaca v Mexiku – všetky tieto boli identifikované ako miesta, ktoré treba sledovať skôr, než „bude príliš neskoro“.
Fodor’s uviedol, že talianske hlavné mesto kultúry na rok 2025, Agrigento na Sicílii, čelí „závažnej vodnej kríze, ktorú by mohol ešte zhoršiť zvýšený cestovný ruch“.
V Spojenom kráľovstve sa známy škótsky výletný okruh North Coast 500 stal „príliš populárnym“, uviedol vydavateľ. Cesty preťažené dopravou a nedostatok vhodných kempingových zariadení majú negatívny dopad na obyvateľov.