Bunkre, tajné tunely, hangáre pre ponorky: Tu sú 3 ostrovy Chorvátska, kde môžete vidieť pozostatky vojenských zariadení

Chorvátsko, obľúbená turistická destinácia známa svojím pobrežím a ostrovmi, skrýva aj pozostatky vojenských zariadení, ktoré odhaľujú stopy minulosti, najmä z obdobia Juhoslávie.

26.12.2024 06:00
debata
Top 10 najobľúbenejších miest v Chorvátsku
Video
Zdroj: Pixabay

Na ostrovoch ako Vis a Dugi Otok nájdete bunkre, podzemné tunely či tajné prístavy pre ponorky, ktoré ponúkajú unikátny pohľad na históriu studenej vojny.

Ostrov Vis: Tajné bunkre a tunely

Zátoka Stiniva na chorvátskom ostrove Vis Foto: SHUTTERSTOCK
Zátoka Stiniva, ostrov Vis, Chorvátsko Zátoka Stiniva na chorvátskom ostrove Vis

Ostrov Vis bol pre svoju strategickú polohu v strede Jadranu dlho izolovaný.

Počas studenej vojny sa stal vojenskou základňou Juhoslávie.

Dodnes sa tu zachovalo 20 kilometrov podzemných tunelov vrátane ponorkových hangárov či Titovho atómového bunkra, ktorý je jedným zo šiestich v bývalej Juhoslávii.

Je vyhĺbený hlboko do skaly, boli tu aj priestory pre velenie, sklady zbraní a zásoby. Zaujímavé je, že bunkre boli postavené s ohľadom na rýchly presun armád a s možnosťou utajenia.

Tento bunker ukrýval nielen veliteľské miestnosti, ale aj skladisko rakiet P-21 schopných niesť poltonové hlavice.

Atmosféru týchto miest zvýrazňuje ich poloha v horách a prístup cez maskované vchody.

Tunely boli strategicky umiestnené tak, aby umožňovali okamžitý prístup do otvoreného mora. Miesta ako Stupisce pri meste Komiža sú dnes obľúbenými atrakciami pre turistov, ktorí sem prichádzajú obdivovať kombináciu histórie a prírody, poskytujú jedinečný zážitok spojený s výhľadom na modré vody Stredozemného mora​.

Chorvátska skrytá pláž Stiniva
Video
Zdroj: Pixabay

Dugi Otok: Ponorkové základne tunely

Na ostrove Dugi Otok, ktorý je známy svojou dĺžkou (60 kilometrov) a úzkosťou (v strede má len 2 kilometre), sa nachádzajú tri ponorkové hangáre vyhĺbené v skalách.

Najznámejší z nich, pri dedine Božava, je hlboko vytesaný do skalného masívu a stále pôsobí monumentálne.

Počas studenej vojny boli tieto garáže vybudované s cieľom umožniť rýchly presun ponoriek a ich maskovanie pred satelitmi.

Dnes sa tieto tunely využívajú ako bezpečné kotviská pre lode a stali sa obľúbenými cieľmi potápačov a dobrodruhov.

Zátoka Soline, národný park Mljet, Chorvátsko.
Pohľad zhora na pláž Saplunara na ostrove Mljet.
+2Benediktínsky kláštor sv. Márie na ostrove Mljet.

Ostrov Lastovo: Strategická základňa v srdci Jadranu

Lastovo Foto: SHUTTERSTOCK
Lastovo, ostrov, Chorvátsko, more, leto, dovolenka, plávanie, Jadran, kúpanie, letná dovolenka, slnko, Lastovo

Ostrov Lastovo, patriaci medzi najizolovanejšie a najkrajšie ostrovy chorvátskeho Jadranu, je známy nielen svojou nedotknutou prírodou, ale aj svojou bohatou vojenskou históriou.

Počas obdobia Juhoslávie bol ostrov jedným z najdôležitejších strategických bodov a po dlhé roky bol pre verejnosť uzavretý.

Lastovo slúžilo ako významná námorná a vojenská základňa. Na ostrove boli vybudované početné podzemné tunely, bunkre a muničné sklady, ktoré mali chrániť juhoslovanskú armádu pred potenciálnymi útokmi zo vzduchu aj mora.

Mnohé z týchto zariadení boli navrhnuté tak, aby odolali silným výbuchom a nepriateľským radarom.

Medzi najznámejšie vojenské objekty na Lastove patria radarové stanice na vrcholoch kopcov, ktoré slúžili na sledovanie Jadranského mora, podzemné bunkre, ktoré sú stále dostupné pre dobrodružných turistov a hangáre pre vojenské lode a skladiská munície ukryté v hustých lesoch.

Tieto objekty dnes pripomínajú technickú a strategickú úroveň juhoslovanskej armády počas studenej vojny.

Chorvátsko z dronu
Video
Zdroj: Pixabay

Napriek tomu, že väčšina z nich je opustená, stále si zachovávajú svoj fascinujúci a tajomný charakter.

Po rozpade Juhoslávie a po skončení vojenského využívania sa Lastovo postupne otvorilo svetu. V roku 2006 bol ostrov spolu s okolím vyhlásený za Lastovské súostrovie – prírodný park.

Táto oblasť zahŕňa desiatky menších ostrovov, krištáľovo čisté more a bohatú faunu a flóru. Kombinácia vojenských objektov a divokej prírody ponúka unikátny zážitok. Na ostrove môžete preskúmať turistické chodníky, ktoré vás prevedú okolo vojenských staníc a môžete si vyskúšať i potápanie a objavovanie podmorských jaskýň, z ktorých niektoré boli používané aj armádou.

V posledných rokoch sa vojenské dedičstvo Lastova stáva čoraz obľúbenejším medzi turistami, najmä medzi tými, ktorí hľadajú autentické a málo objavené miesta.

Mnoho sprievodcov na ostrove ponúka organizované prehliadky starých bunkrov a radarových staníc. Tieto miesta nielenže ukazujú históriu, ale aj ponúkajú panoramatické výhľady na Jadranské more.

Lastovo je tak dnes miestom, kde sa spája história, príroda a turizmus. Pre tých, ktorí hľadajú niečo viac než len pláže a more, je ostrov ideálnou destináciou na objavovanie.

Chorvátsko, Dalmácia
Video
Zdroj: Pixabay

Súčasné trendy: Miesta vojenskej histórie ako turistické atrakcie

V posledných rokoch sa tieto opustené vojenské objekty stali obľúbenými cieľmi turistov. Mnohí sprievodcovia ponúkajú organizované prehliadky, počas ktorých si návštevníci môžu prezrieť podzemné bunkre, torzá radarových staníc či hangáre.

Niektoré miesta, ako Titov bunker na ostrove Vis, sú dnes dokonca čiastočne rekonštruované a slúžia ako historické múzeá.

Turizmus na týchto miestach je dôkazom toho, že aj temná história môže byť pretavená do zaujímavého a poučného zážitku.

Ak sa rozhodnete preskúmať tieto miesta, pripravte sa na kombináciu adrenalínu, dobrodružstva a pohľadov do fascinujúcej minulosti Chorvátska.

NEPOUZ Split Čítajte viac Split otvoril novú turistickú atrakciu. Ponúkne panoramatický výhľad a vstup je zdarma Mljet, Chorvátsko, more, dovolenka, loď, čln Čítajte viac Päť najlepších pláží na Mljete – chorvátskej zelenej oáze dovolenka, leto, deti, letná dovolenka, bazén, slnko, cestovanie, Čítajte viac Dovolenka s deťmi? Toto je top 10 rodinných destinácií v Európe podľa recenzií turistov

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Chorvátsko #juhoslávia #vojenské objekty