Najväčší užívatelia antidepresív na svete: V rebríčku sa objavilo aj Slovenako

V posledných rokoch nabralo povedomie o duševnom zdraví na celosvetovom tempe. Spolu s týmto rastúcim povedomím je rastúce používanie antidepresív, ktoré sa často považuje za barometer problémov duševného zdravia a ochoty spoločnosti riešiť ich. Najnovšie údaje z OECD odhaľujú fascinujúce rozdiely v užívaní antidepresív na 1 000 ľudí, čím objasňujú globálne rozdiely a kultúrne postoje k duševnému zdraviu.

26.12.2024 07:00
debata

Island vedie rebríček s ohromujúcim počtom 161 užívateľov antidepresív na 1 000 ľudí, čo odráža vysokú mieru liečby duševného zdravia v krajine a jej otvorený prístup k hľadaniu pomoci.

Ostatné severské krajiny ako Švédsko (105), Dánsko (84) a Fínsko (81) sa tiež umiestnili vysoko, čo naznačuje, že spoločnosti v tomto regióne uprednostňujú duševnú pohodu a majú široký prístup k zdravotnej starostlivosti.

Podobne krajiny ako Portugalsko (139), Kanada (130) a Austrália (122) zdôrazňujú prevalenciu užívania antidepresív v západných spoločnostiach, kde sa stigma duševného zdravia znižuje a lekárske zásahy sú čoraz bežnejšie.

Kanada - krajina kontrastov
Video
Zdroj: Pixabay

Rozdelenie Európy: Východ verzus Západ

Zaujímavé je, že medzi západnou a východnou Európou je zrejmý rozdiel. Krajiny ako Nemecko (62), Rakúsko (63) a Česko (65) užívajú antidepresíva mierne, čo odráža väčšie povedomie o duševnom zdraví v porovnaní s ich východnými susedmi.

Na druhej strane, východoeurópske národy ako Maďarsko (29), Lotyšsko (21) a Rusko (23) majú výrazne nižšie hodnotenie, pravdepodobne kvôli pretrvávajúcej stigme a obmedzenému prístupu k zdrojom duševného zdravia.

Slovensko sa so 48 používateľmi na 1 000 ocitá v strede, čo odráža rastúce, ale opatrné prijímanie liečby duševného zdravia.

Maďarsko, Budapešť, Rybárska bašta
Oblasť Tokaja je známa hlavne vínom, ale má čo...
+3Dom pre poľovníkov v hlbokom lese parku Aggtelek.

Nízke využitie: Kultúrne a systémové bariéry

Na opačnom konci spektra má India (9) najnižšiu zaznamenanú spotrebu antidepresív, čo podčiarkuje stigmu, ktorá často obklopuje duševné zdravie v rozvojových krajinách.

Obmedzený prístup k psychiatrickej starostlivosti, kultúrne faktory a spoliehanie sa na alternatívne formy liečby môžu tiež prispieť k ostrému kontrastu s krajinami s vysokou mierou využívania.

Podobne Južná Kórea (27) napriek svojmu ekonomickému rozvoju uvádza nízke užívanie antidepresív. To svedčí o kultúre, kde sa problémy duševného zdravia často považujú skôr za osobné slabosti než za zdravotné stavy vyžadujúce liečbu.

Ľudia spievajú, tancujú a hádžu na seba farby,...
Ľudia spievajú, tancujú a hádžu na seba farby,...
+3Ľudia spievajú, tancujú a hádžu na seba farby,...

Amerika: kontrasty a vysoké čísla

V Amerike (110) vynikajú vysokým užívaním antidepresív, čo odráža rozsiahly prístup krajiny k farmaceutickým liekom a medikalizáciu duševného zdravia.

Susedná Kanada (130) dokonca prevyšuje USA, pričom zdôrazňuje širšiu akceptáciu takýchto liečebných postupov.

Latinská Amerika, naopak, predstavuje oveľa nižšie čísla. Napríklad Brazília (58) a Kostarika (39) ukazujú, že hoci problémy duševného zdravia existujú, kultúrne faktory a obmedzený prístup k službám duševného zdravia pravdepodobne obmedzujú predpisovanie antidepresív.

Najobávanejšie väzenie sveta - Alcatraz: "vybavenie" ciel, život za mrežami a kruté tresty
Video
Zdroj: Pixabay

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #antidepresíva