Prečo polárna žiara vzniká a ako sa šíri južnejšie?
Polárna žiara vzniká pri interakcii častíc zo Slnka, známych ako slnečný vietor, s atmosférou Zeme. Tieto častice sú vedené magnetickým poľom Zeme k pólom, preto je žiara bežne viditeľná len v oblasti Arktídy.
Avšak počas výraznej slnečnej erupcie – ako pri koronálnej hmotovej erupcii (CME), kedy dochádza k masívnemu výronu plazmy a magnetického poľa zo slnečnej koróny – sa môže tento jav rozšíriť do nižších šírok.
V roku 2023 tak polárna žiara osvetlila nebo až nad južným Anglickom, Slovinskom či dokonca Talianskom a Gréckom.
Farby polárnej žiary závisia od výšky a druhu plynových molekúl, ktoré sú zasiahnuté:
- Zelené svetlo vzniká z kyslíka vo výške okolo 100 km.
- Vysoko nad 160 km vytvára kyslík vzácne červené odtiene.
- Dusík spôsobuje modrú žiaru, ktorá vo vyšších výškach nadobúda purpurové tóny.
Polárna žiara na Slovensku v roku 2024 a výhľad na rok 2025
Slovensko zažilo výnimočný moment v marci 2024, keď bola polárna žiara viditeľná aj na našom území.
Tento úkaz bol možné pozorovať na miestach s minimálnym svetelným znečistením, napríklad v národných parkoch či tmavých oblastiach ako Orava, Tatry či Muránska planina.
Fotografi a astronómovia si tento okamih nenechali ujsť, pričom snímky zachytili fascinujúce odtiene purpurovej a zelenej.
V roku 2025 sa očakáva ďalší nárast slnečnej aktivity, pretože Slnko dosiahne maximum svojho 11-ročného cyklu.
Tento vrchol prináša dramatický nárast slnečných škvŕn a erupcií, čo znamená častejšie a intenzívnejšie polárne žiary.
Slovensko má šancu byť opäť svedkom tohto úkazu, najmä počas rovnodenností v marci a októbri, keď sú podmienky na ich pozorovanie najpriaznivejšie.
Slovensko bolo z piatka na sobotu svedkom nebeského divadla, na oblohe sa ukázala polárna žiara.
Najlepšie miesta na pozorovanie polárnej žiary
V Európe sú ideálnymi miestami na sledovanie polárnej žiary tradičné destinácie ako Laponsko vo Fínsku, Tromsø v Nórsku, Abisko vo Švédsku či národný park Þingvellir na Islande.
Ak však nechcete cestovať ďaleko, Slovensko ponúka výborné možnosti v tmavých oblastiach národných parkov a chránených krajinných oblastí.
Medzi nimi vyniká Poloniny – Medzinárodný park tmavej oblohy, kde je minimalizované svetelné znečistenie a podmienky na pozorovanie nočnej oblohy sú jedinečné.
Čítajte viac Dedina, ktorá si kúpila Slnko: Do tmavého horského údolia nasmerovala obrie Slnečné zrkadlo Čítajte viac Benátky vyhlásili konkurz na gondoliérov: Prihlásiť sa môžete aj vy. Aké sú podmienky? Čítajte viac Kvíz: Spoznáte mestá na fotkách vo vianočnom šate? Všímajte si detaily na záberoch a nepomýlite sa!