Tento rekordný počet návštevníkov priniesol do globálnej ekonomiky približne 1,8 bilióna eur, pričom priemerný turista minul viac ako 1000 eur.
Európa na čele záujmu
Európa si udržala pozíciu najnavštevovanejšieho kontinentu s 747 miliónmi turistov.
Napriek geopolitickým nepokojom, akými sú pokračujúca vojna na Ukrajine, turizmus v mnohých európskych krajinách rástol.
Najnavštevovanejšou krajinou sveta sa opäť stalo Francúzsko, ktoré privítalo 100 miliónov návštevníkov.
K obrovskému záujmu prispeli Letné olympijské hry v Paríži, znovuotvorenie katedrály Notre Dame po požiare v roku 2019 a 80. výročie vylodenia v Normandii.
Na druhom mieste sa umiestnilo Španielsko s 98 miliónmi turistov.
Aj keď turizmus prináša obrovské príjmy, v krajine silneli protituristické protesty.
V Barcelone sa objavili incidenty, pri ktorých miestni obyvatelia striekali na turistov vodnými pištoľami, v Seville sa uvažovalo o zavedení vstupného poplatku a na Kanárskych ostrovoch sa konali masové demonštrácie proti masovému turizmu.
Medzi ďalšie obľúbené európske destinácie patrilo aj Taliansko, ktoré zaznamenalo medziročný rast návštevnosti o 23 %.
Avšak mestá ako Benátky a Florencia prijali opatrenia na obmedzenie veľkých turistických skupín a zaviedli rôzne regulácie proti preľudneniu.
Čo to znamená pre strednú Európu?
Pre krajiny susediace so Slovenskom bol rok 2024 takisto významný.
Viedenské múzeá a historické pamiatky zaznamenali nárast návštevníkov, pričom Rakúsko bolo jedným z lídrov v oblasti ekologického turizmu.
Praha, známa svojimi historickými uličkami a nočným životom, sa stále drží medzi najobľúbenejšími európskymi destináciami, no podobne ako Barcelona, začala zavádzať regulácie proti masovému turizmu.
Budapešť a Krakov taktiež zaznamenali nárast záujmu, pričom obe mestá čoraz viac propagujú alternatívne lokality mimo hlavných turistických centier, aby rozložili príliv návštevníkov.
Malé krajiny, veľké čísla
Nielen veľké metropoly profitovali z turizmu v roku 2024. Napríklad Katar zaznamenal obrovský 137 % nárast návštevníkov, čo bolo podporené rozvojom infraštruktúry.
Doha sa stala centrom leteckej dopravy vďaka oceneniam pre letisko Hamad a aerolinky Qatar Airways.
Medzi ďalšie rýchlo rastúce turistické destinácie patrili Andorra, Albánsko, Salvádor a Kuvajt.

