Pozrime sa na ekonomickú cestu najchudobnejších európskych štátov v období rokov 1995 až 2024.
Moldavsko:
Moldavsko, často považované za najchudobnejšiu krajinu Európy, malo v roku 1995 HDP na obyvateľa približne 480 eur. Do roku 2024 sa tento ukazovateľ zvýšil na približne 3 170 eur.
Napriek tomuto rastu zostáva Moldavsko na spodných priečkach európskeho rebríčka. Hlavnými prekážkami sú politická nestabilita, závislosť od poľnohospodárstva a odliv pracovnej sily do zahraničia.

Ukrajina:
V roku 1995 dosahoval HDP na obyvateľa Ukrajiny okolo 1250 eur. Po období hospodárskeho poklesu a politických turbulencií sa v roku 2024 tento ukazovateľ pohyboval okolo 3850 eur.
Napriek bohatým prírodným zdrojom a priemyselnému potenciálu brzdia ekonomický rozvoj korupcia, konflikt na východe krajiny a potreba štrukturálnych reforiem.
Albánsko:
Albánsko v roku 1995 malo HDP na obyvateľa približne 770 eur. Do roku 2024 sa tento ukazovateľ zvýšil na približne 6 250 eur.
Krajina zaznamenala stabilný hospodársky rast, podporený reformami a integráciou do medzinárodných štruktúr.
Napriek tomu zostáva výzvou vysoká nezamestnanosť a potreba ďalších investícií do infraštruktúry.
Bosna a Hercegovina:
Po vojne v 90. rokoch mala Bosna a Hercegovina v roku 1995 HDP na obyvateľa okolo 480 eur. Do roku 2024 sa tento ukazovateľ zvýšil na približne 4 800 eur.
Obnova krajiny bola pomalá, ovplyvnená etnickými napätiami a zložitou politickou štruktúrou. Ekonomický rast je stále krehký a závislý od zahraničnej pomoci.
Severné Macedónsko:
V roku 1995 dosahovalo HDP na obyvateľa približne 960 eur. Do roku 2024 sa tento ukazovateľ zvýšil na približne 5770 eur.
Krajina profitovala z politických reforiem a snahy o integráciu do Európskej únie. Výzvami zostávajú vysoká nezamestnanosť a potreba diverzifikácie hospodárstva.
Napriek pokroku v posledných desaťročiach zostávajú niektoré európske krajiny ekonomicky zraniteľné. Faktory ako politická nestabilita, korupcia a nedostatočná infraštruktúra brzdia ich rozvoj.
Avšak odhodlanie týchto národov a ich snaha o reformy naznačujú potenciál pre lepšiu budúcnosť.
Čo vás na tomto vývoji prekvapilo najviac? Podeľte sa s nami v komentároch!
Zdroj: Medzinárodný menový fond (IMF)


