Schettino požiadal o zmenu režimu, aby mohol od pondelka do piatka chodiť z väznice von. Rozhodovať by o tom mal súd 8. apríla, pôvodne mal verdikt v tejto veci padnúť v utorok, kvôli zmene sudcu bol ale odložený.
Schettino, ktorý si trest odpykáva v rímskom väzení Rebibbia, by sa mohol vo Vatikáne podieľať na digitalizácii dokumentov.
Vatikán totiž spolupracuje so združením Druhá šanca, ktoré pomáha väzňom s miernejším režimom pracovať.
Teraz štyridsaťšesťročného Schettina odsúdili v roku 2016 na 16 rokov väzenia za niekoľkonásobné zabitie, spôsobenie námorného nešťastia a opustenie lode.
Trest potom v roku 2017 potvrdil taliansky najvyšší súd.
Schettino vinu odmieta a jeho právnik sa snažil o obnovenie procesu, čo talianske súdy zamietli.
V auguste 2022 tiež Európsky súd pre ľudské práva (ECHR) odmietol jeho sťažnosť, v ktorej tvrdil, že mu nebolo plne zaručené právo na obhajobu a že úsudok talianskeho súdu bol ovplyvnený správami v médiách.
Schettino bol totiž v médiách silno kritizovaný nielen za nepodarený manéver, kvôli ktorému výletná loď stroskotala na plytčine, ale tiež za opustenie lode v čase, keď pokračovala evakuácia cestujúcich.
Luxusná loď Costa Concordia 13. januára 2012 o 21:45 narazila na útes asi 300 metrov od ostrova Giglio pri pobreží južného Toskánska.
Loď vyplávala v ten istý deň z prístavu Civitavecchia pri Ríme na sedemdňovú výletnú plavbu po Stredomorí.
Podľa agentúry ANSA kapitán priblížil loď príliš blízko k pevnine, aby pozdravil obyvateľov ostrova, čo niekedy výletné lode robia rozsvietenými svetlami a sirénami.
Po nabehnutí na plytčinu sa v boku 290 metrov dlhej lode urobila asi 70-metrová trhlina, ktorou onedlho natiekla do strojovne voda a spôsobila výpadok prúdu.
Na palube bolo 4229 ľudí, z toho 3216 turistov zo šiestich desiatok krajín – najviac Talianov a Nemcov.
Okrem 27 cestujúcich a piatich členov posádky zomrel tiež potápač, ktorý utrpel zranenia pri záchrannej operácii, napísala ANSA.


