Fio bankaFio banka

Zlý zrak, zlomeniny, rakovina... Šesť problémov, ktoré postihujú astronautov po návrate z vesmíru

Keď astronauti Sunita 'Suni' Williamsová a Barry 'Butch' Wilmore v utorok pristáli na Zemi po deväťmesačnom pobyte na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), ich návrat bol nielen triumfom vedy a techniky, ale aj dôkazom extrémnej odolnosti ľudského tela.

20.03.2025 06:00
debata
Záhada Bermudského trojuholníka - večná neznáma
Video
Zdroj: Pixabay

Pôvodne sa mali vrátiť už po ôsmich dňoch, no technické problémy s návratovou loďou Boeing Starliner spôsobili, že sa ich pobyt v mikrogravitácii nečakane predĺžil na takmer celý rok.

Počas tohto obdobia čelili mnohým fyzickým výzvam, ktoré teraz môžu ovplyvniť ich zdravie na dlhé mesiace či dokonca roky.

Nie všetci astronauti sa po pobyte vo vesmíre vracajú so zdravotnými problémami, no dĺžka misie výrazne zvyšuje riziko rôznych komplikácií.

Zatiaľ čo krátkodobé pobyty spôsobujú najmä dočasnú dezorientáciu a mierne svalové oslabenie, dlhodobé misie, akou bola táto, môžu mať vážnejšie následky, ako je úbytok kostnej hmoty, oslabenie imunitného systému či zvýšené riziko rakoviny v dôsledku radiácie.

Napriek pravidelnému cvičeniu a prísnej lekárskej starostlivosti sa týmto zmenám úplne vyhnúť nedá, no vedci a lekári neustále skúmajú nové metódy, ako ich minimalizovať.

Čo všetko sa deje s telom astronauta po návrate z dlhého pobytu vo vesmíre?

A ako dlho trvá, kým sa organizmus opäť prispôsobí životu na Zemi?

Pozrime sa na hlavné zdravotné výzvy, ktorým teraz Williamsová a Wilmore čelia.

TOP 5: Najdesivejšie miesta, ktoré môžete navštíviť
Video
Zdroj: Pixabay
Spacex / Dragon / Čítajte viac Astronauti uviaznutí na Medzinárodnej vesmírnej stanici pristáli na Floride

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vesmír #astronauti