Podľa údajov UNICEF konzumujú mexické deti najviac nezdravých potravín v Latinskej Amerike, pričom sladké nápoje a vysoko spracované jedlá tvoria až 40 % ich denného kalorického príjmu.
Tieto stravovacie návyky prispeli k tomu, že približne tretina mexických detí trpí nadváhou alebo až obezitou.
Mexiko sa preto rozhodlo razantne zakročiť proti detskej obezite zavedením zákazu predaja nezdravých potravín v školách, píše NBC.
Prezidentka Claudia Sheinbaumová vyzvala rodičov, aby podporili túto iniciatívu prípravou zdravších jedál pre svoje deti, zdôrazňujúc, že „je oveľa lepšie zjesť fazuľovú tortillu než balík zemiakových lupienkov“.
Od soboty platia nové pravidlá, ktoré eliminujú sladené nápoje, balené čipsy či sladkosti z jedální a bufetov.
Cieľom je podporiť zdravšie stravovacie návyky medzi deťmi a znížiť alarmujúce štatistiky obezity v krajine.
Cukrovka a ďalšie problémy
Zavedenie týchto opatrení je súčasťou širšej stratégie boja proti obezite a cukrovke, ktoré patria medzi hlavné zdravotné problémy Mexika.
Školy sú teraz povinné ponúkať výživnejšie alternatívy a zabezpečiť dostupnosť čistej pitnej vody.
Napriek dobrým úmyslom však existujú obavy o účinnosť týchto opatrení, najmä pokiaľ ide o kontrolu predaja nezdravých potravín v okolí školských areálov a zabezpečenie dodržiavania nových pravidiel.
Ako sú na tom deti v Európe?
Detská obezita je globálnym problémom, ktorý postihuje mnohé krajiny.
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2014 malo Grécko najvyšší podiel detí s nadváhou v Európe (33 %), nasledované Portugalskom (32 %), Írskom a Španielskom (obe krajiny po 30 %).
Nedávna štúdia publikovaná v časopise The Lancet odhalila, že viac ako jedna miliarda ľudí na svete trpela v roku 2022 obezitou, pričom situácia je najkritickejšia v tichomorských ostrovných štátoch, kde 70 až 80 % dospelej populácie žije s obezitou .
Na Slovensku je situácia menej alarmujúca, avšak stále vyžaduje pozornosť. Podľa údajov z roku 2013 trpelo obezitou 24,6 % slovenskej populácie, čo nás radí medzi krajiny s vyšším výskytom nadváhy v Európe.
V rámci Európy sa tiež uvádza, že Turecko má jednu z najvyšších mier obezity medzi dospelými, pričom 32,1 % dospelej populácie je obéznych a 66,8 % má nadváhu.
Hoci tieto údaje sa týkajú dospelej populácie, naznačujú širší trend problémov s hmotnosťou v krajine.


