Fio bankaFio banka

Volajú ju kráľovstvo v oblakoch: Prekvapivá krajina, ktorá má najviac samovrážd. Na život si tu siahajú ženy

Uprostred hornatého južného cípu Afriky sa nachádza krajina prezývaná kráľovstvo v oblakoch – Lesotho. Na prvý pohľad malebné územie posiate dedinkami a zelenými kopcami. No za tými kopcami sa skrýva tichá, ale o to zúfalejšia tragédia: Lesotho má jednu z najvyšších mier samovrážd na svete — a podľa niektorých zdrojov úplne najvyššiu.

12.04.2025 06:00
debata
Lesotho, vodopád Maletsunyane
Lesotho
+1Lesotho, vodopád Maletsunyane

Zatiaľ čo v iných krajinách čelí duševné zdravie aspoň základnej verejnej diskusii, v Lesothe zostáva táto téma tabu.

Psychická bolesť sa považuje za slabosť, vyhľadanie pomoci za hanbu. A tak sa tisíce ľudí rozhodnú trpieť potichu – alebo si siahnuť na život.

Ženy trpia najviac

Na rozdiel od väčšiny krajín sveta, kde samovraždy častejšie páchajú muži, Lesotho má vyššiu mieru samovrážd medzi ženami.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2024 dosahuje miera samovrážd v Lesothe 87,5 na 100 000 obyvateľov, čo je takmer desaťnásobok svetového priemeru.

Je to temný odraz krutej reality: podľa prieskumov až 86 % žien v Lesothe zažilo počas života násilie. S týmito číslami sa ťažko žije.

Mladé ženy čelia extrémnej nezamestnanosti, rodinnému a spoločenskému tlaku, a navyše musia čeliť následkom detských manželstiev, nechceného tehotenstva a HIV, ktoré postihuje dievčatá vo veku 20 – 24 rokov štyrikrát častejšie než ich mužských rovesníkov.

Podľa údajov z roku 2023 je v Lesothe približne 431 000 ľudí trpiacich duševnými ochoreniami, čo predstavuje 20,8 % populácie.

Temná kapitola európskej histórie: Ľudské ZOO boli symbolom zvrhlej nadradenosti
Video
Zdroj: Pixabay

Príbehy ako ten od 27-ročnej Tlotliso, absolventky programu „Leaders-in-Training“, sú smutne bežné.

„Vyhlásila som svoj život za zlyhanie a nevidela som dôvod ďalej žiť,“ priznala otvorene.

Po rokoch mlčania a pokusoch o samovraždu našla odvahu hovoriť – a práve v tom objavila cestu k uzdraveniu.

Pomoc prišla vďaka organizácii Help Lesotho, ktorá otvára tabuizované témy ako trauma, zneužívanie, diskriminácia a depresia.

Thamugadi
Thamugadi, divadlo
+3Thamugadi

Nejde len o Lesotho. Svet čelí tichej pandémii

Lesotho nie je jedinou krajinou, ktorá zápasí s katastrofálnou krízou duševného zdravia. Viaceré štáty čelia podobným výzvam.

Napriek regionálnym rozdielom majú tieto krízy spoločného menovateľa: mlčanie. Hanba, strach z odmietnutia, stigma – to všetko vytvára múr, ktorý izoluje trpiacich od pomoci.

Guayana

Malý štát v Južnej Amerike má už roky najvyššiu mieru samovrážd mužov na svete. Príčiny? Alkoholizmus, izolácia, nezamestnanosť, chudoba – a takmer úplná absencia psychologickej starostlivosti vo vidieckych oblastiach.

Južná Kórea

Krajina, ktorá patrí medzi technologických lídrov sveta, čelí temnej stránke úspechu. Stres, tlak na výkon, spoločenské očakávania a samota – to všetko prispieva k vysokému výskytu samovrážd medzi mladými aj seniormi. O samovražde sa tu často hovorí ako o „úniku z hanby“.

Rusko a Litva

Historicky vysoké miery samovrážd, najmä medzi staršími mužmi, sú dôsledkom sociálnej izolácie, ekonomickej neistoty a kultúrneho odporu k vyhľadaniu psychologickej pomoci.

India

Kombinácia kastového systému, rodinného tlaku, domáceho násilia a chýbajúcej dostupnej psychoterapie spôsobuje, že desaťtisíce ľudí ročne končia svoj život predčasne.

nohy, chôdza, schody Čítajte viac Atrakciu za milióny museli zavrieť kvôli samovraždám Golden gate bridge, most, San Francisco, Čítajte viac Temný turizmus: 5 turistických atrakcií, ktoré žiaľ priťahujú samovraždy mólo, more, drevený most, oceán, leto, slnko, voda, ostrov, Čítajte viac Najľudnatejší ostrov sveta nie je Manhattan. Titul patrí Santa Cruz del Islote

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #samovražda #Lesotho #samovraždy