Fio bankaFio banka

Dajte si pozor na zmätky v pravidlách pasov: Cestujúceho pre chybu pohraničnej polície neprávom deportovali z dovolenky

Cestujúci bol neprávom vyhostený z Nórska, keď pohraničná polícia zle vyložila pravidlá o platnosti pasov.

12.04.2025 06:30
debata
11 zaujímavých faktov o letectve a lietadlách
Video
Zdroj: Pixabay

Brit priletel z Edinburghu na letisko v Osle 22. februára s leteckou spoločnosťou Norwegian Airline. Tešil sa na týždeň oddychu s priateľmi.

Na hraničnej kontrole ho však policajti zastavili s tým, že jeho pas nemá požadovanú platnosť.

Podľa denníka The Independent mu oznámili, že pas bol vydaný 26. marca 2015, a preto je považovaný za platný len do 26. marca 2025.

"Vaše plánované opustenie Nórska a Schengenského priestoru je 1. marca 2025, čo znamená, že pas nebude platný ešte ďalšie tri mesiace po odchode, ako vyžadujú pravidlá na hraniciach. Preto ste z Nórska vyhostený.“

Po zadržaní bol cestujúci naložený do lietadla smerujúceho späť do Spojeného kráľovstva s úradným oznámením, že bol „vyhostený z Nórska“.

Cestou do Nórska: obed v Poľsku.
Estónsko: trajekt z Talinu do fínskych Helsínk.
+22Fínsko: Dedina Santa Clausa pri polárnom kruhu.

Pas bol platný – podľa pravidiel Schengenu

Hoci bol britský občan deportovaný, jeho pas v skutočnosti spĺňal podmienky pre vstup do Nórska, ktoré sú definované v Schengenskom hraničnom kódexe.

Tento kódex stanovuje, že pas musí byť vydaný v posledných 10 rokoch ku dňu vstupu do krajiny a platný aspoň tri mesiace po plánovanom odchode.

Keďže bol pas vydaný 26. marca 2015, do 25. marca 2025 spĺňal podmienky pre 90-dňový pobyt. Platnosť pasu pritom vyprší až 26. novembra 2025, čo je viac než tri mesiace po plánovanom odchode 1. marca.

Bergen - vraj najkrajšie mesto v Nórsku
Video
Zdroj: Pixabay

Reakcia leteckej spoločnosti Norwegian

Hovorca spoločnosti Norwegian uviedol pre The Independent: „Ľutujeme komplikácie spôsobené nejednotnou interpretáciou pasových pravidiel Schengenu zo strany severských krajín. Ako letecký dopravca sme povinní riadiť sa pokynmi miestnej pohraničnej kontroly, ktoré však nie sú vždy jednoznačné. Vyzývame preto úrady, aby poskytli jasné a jednotné usmernenie pre letecké spoločnosti, aby sme sa v budúcnosti vyhli podobným incidentom a prípadným sankciám.“

Nie je to prvý prípad zlej interpretácie pravidiel

Niečo podobné zažil aj Grant Hardy, ktorý pre portál MailOnline Travel uviedol, že spolu s manželkou prišli o približne 4 000 libier, keď ho na letisku v Jersey zadržali zamestnanci spoločnosti Swissport kvôli neexistujúcemu pravidlu o platnosti pasu a nedovolili mu nastúpiť do lietadla spoločnosti Smartwings do Tenerife.

Hardy, ktorý žije na Guernsey a pracuje pre telekomunikačnú spoločnosť, dorazil na letisko 21. februára 2025 s pasom, ktorý podľa portálu MailOnline spĺňal všetky pravidlá pre vstup do EÚ.

Pas bol novší ako 10 rokov (vydaný 27. marca 2015) a mal platnosť viac než tri mesiace po plánovanom návrate (28. február 2025) – v skutočnosti až do októbra.

Napriek tomu mu údajne zamestnanec povedal, že „pas po 10 rokoch končí“ a že „dodatočné mesiace platnosti nie sú v EÚ uznávané“.

Tieto prípady poukazujú na chaos a zmätok, ktorý môže nastať, keď nie sú pravidlá jednotne vysvetľované – a zároveň ukazujú, ako môžu cestujúci čeliť vážnym dôsledkom aj napriek tomu, že nič neporušili.

koláž, kvíz Čítajte viac KVÍZ: Ako sa volá...? Viete názov ostrova, na ktorom je Srí Lanka, druhého najvyššieho štítu Slovenska, či mesta, odkiaľ vyplával Titanic? Peking, Čína, rieka, Čítajte viac Krajina, kde čas je len číslo: Svitá o 10., stmieva sa o polnoci. Päť časových pásem sa riadi podľa hlavného mesta les, dieťa, túra, chlapec, prechádzka, výlet, stratený, nezvestný, Čítajte viac Na túre v horách rodine zmizol 3-ročný syn. Poslali za ním 11-ročného brata, ktorý sa stratil tiež

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Nórsko #vyhostenie