Fio bankaFio banka

Čoskoro môže byť v našej slnečnej sústave deviata planéta. Nie, nejde o Pluto

Odkedy bolo Pluto v roku 2006 vyradené zo zoznamu planét, akoby v našej slnečnej sústave niečo chýbalo.

15.04.2025 07:00
debata

Pôvodne bolo Pluto považované za deviatu planétu obiehajúcu okolo Slnka, no vedci rozhodli, že je príliš malé na to, aby tento status udržalo.

Odvtedy ho poznáme ako trpasličiu planétu a zmierili sme sa s tým, že v našej kozmickej „rodine“ zostalo len osem planét… alebo nie?

7 krajín, kde môžu občania EÚ pobudnúť najdlhšie
Video
Zdroj: Pixabay

Deviata planéta možno predsa len existuje

Astronómovia už dlhší čas skúmajú, či tam vonku niečo ešte je. Možno je to také vzdialené od Slnka, že ho jednoducho nevidíme – je totiž slabo osvetlené.

Prvé náznaky prišli, keď vedci objavili potenciálnu trpasličiu planétu ďaleko za Kuiperovým pásom – oblasťou za Neptúnom, plnou asteroidov, komét a trpasličích planét (vrátane Pluta).

Novoobjavené teleso – dnes známe ako Sedna – sa pohybuje v nezvyčajnej dráhe, čo naznačuje, že naň pôsobí gravitácia zatiaľ neznámeho masívneho objektu.

Murcia – slnečné srdce juhovýchodného Španielska, ktoré turisti zatiaľ obchádzajú
Video
Zdroj: Pixabay

Mohlo by ísť o planétu s masou 5–10-krát väčšou než Zem

Vedci sa domnievajú, že by mohlo ísť o obrovskú planétu, ktorá by bola päť- až desaťnásobne ťažšia než Zem, a ktorá by obiehala Slnko vo vzdialenosti 400 až 800-krát väčšej než Zem.

Niektoré teórie tvrdia, že túto hypotetickú planétu mohol počas vzniku slnečnej sústavy „vykopnúť“ Jupiter zo svojej pôvodnej obežnej dráhy.

Iní zas špekulujú, že išlo o tzv. túlavú planétu, ktorá bola kedysi samostatná a neskôr sa „pripojila“ k našej sústave.

Astronóm Mike Brown z Kalifornského technologického inštitútu pre Live Science uviedol: „Vysvetliť správanie našej slnečnej sústavy bez deviatej planéty je naozaj náročné. Ale kým ju neuvidíme, nemôžeme si byť na sto percent istí, že existuje.“

„Spočiatku sme túto možnosť vôbec nebrali vážne. No keď sme testovali iné hypotézy, nič nefungovalo tak dobre ako táto.“

Podľa ich výpočtov by táto záhadná planéta mohla mať zhruba sedemnásobnú hmotnosť Zeme.

Dovolenka Slovákov za čias komunizmu: Kde boli socialistické Maledivy?
Video
Zdroj: Pixabay

Nový teleskop môže priniesť odpoveď

Súčasné teleskopy nedokážu tak vzdialené a slabo svietiace objekty identifikovať. Ak planéta existuje, jej nájdenie je ako hľadať ihlu v kope sena.

Nádej však ešte žije – pripravuje sa nový teleskop, ktorý by sa mohol do vesmíru „pozrieť“ už budúci rok.

Ide o observatórium Very C. Rubinovej v Čile, ktoré by mohlo vedcom konečne poskytnúť dôkaz o existencii tzv. „Planéty deväť“.

Zatiaľ čo nie všetci astronómovia sú presvedčení o existencii tejto planéty, už čoskoro by sme mohli poznať definitívnu odpoveď.

asteroid, zem Čítajte viac Hrozba z vesmíru: Asteroid 2024 YR4 môže čoskoro zasiahnuť Zem. Tieto krajiny má na muške Hora Burchan Chaldúna a okolitá posvätná krajina, Mongolsko, UNESCO, jurta, kočovníci, kone, jazdci, domorodci, Čítajte viac Najredšie osídlená krajina sveta: Len 2 ľudia na kilometer štvorcový! cestovanie, mapa, zem, dovolenka, vesmír Čítajte viac KVÍZ: Zmaturovali by ste z geografie? Sféry, poludník, salinita či veľké mestá... Vyrovnáte sa vedomosťami žiakom?

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #planéty #slnečná sústava