Európska vesmírna agentúra (ESA) totiž spúšťa výskum, v ktorom ponúka viac ako 4 000 eur dobrovoľníkom, ktorí vydržia ležať 10 dní vkuse.
Simulácia
Štúdia sa uskutoční na špeciálnej klinike Medes Space Clinic pri Univerzitnej nemocnici v Toulouse (Francúzsko) a jej cieľom je zistiť, ako pôsobí dlhodobý pobyt v beztiažovom stave na ľudské telo, píše Unilad.
Dobrovoľníci budú ležať na vodnej posteli a ich telo bude čiastočne ponorené do vody – čo má simulovať stav, ktorý zažívajú astronauti na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
„Desať dobrovoľníkov bude ležať v špeciálnych kontajneroch podobných vaniam, prekrytých vodotesnou tkaninou. Budú suchí, ale budú sa vznášať vo vode, aby sa odstránil tlak na telo,“ vysvetľuje ESA.
Počas celej doby musia účastníci zostať v horizontálnej polohe – a to aj počas jedenia či hygieny. Na toaletu ich prevezú na špeciálnom vozíku, pričom nesmú zmeniť polohu. Počas jedla používajú plávajúcu dosku a oporu pod krk.
Len pre mužov
Bohužiaľ, tento výskum je aktuálne otvorený len pre mužov, čo ESA nijak neodôvodnila – pravdepodobne ide o zjednodušenie analýzy konkrétnych fyziologických dát.
Účastníci môžu počas experimentu telefonovať alebo uskutočňovať videohovory, ale nesmú prijímať návštevy ani vychádzať von po celý čas, ktorý trvá až 21 dní vrátane pred- a postprocesov.
ESA dúfa, že výskum pomôže porozumieť fyzickým zmenám, ktoré prebiehajú v tele astronautov, ako je strata svalovej a kostnej hmoty, zmeny na očnej sietnici alebo presun tekutín smerom k mozgu.
Výsledky by zároveň mohli pomôcť pacientom, ktorí sú dlhodobo pripútaní na lôžko, seniorom či ľuďom s pohybovými poruchami.
„Beztiažový stav spôsobuje v tele množstvo zmien. Tento experiment pomáha simulovať tie podmienky a hľadať riešenia, ako im predchádzať,“ dodáva ESA.


