Danakilská depresia, Etiópia
Táto oblasť patrí medzi najhorúcejšie a najsuchšie miesta na planéte. Teploty tu pravidelne prekračujú 50 °C, vzduch je nasýtený sírou a zem je taká kyslá, že tu nemôžu prežiť ani baktérie. Hoci farebné geotermálne pramene vyzerajú ako fascinujúca mimozemská krajina, pohyb bez sprievodcu môže byť smrteľný.
„Vôňa síry a mŕtvych zvierat je tam konštantná. Turisti sa niekedy nadýchnu a okamžite zvracajú,“ píše cestovateľský blog Atlas Obscura.
Jaskyňa kryštálov, Mexiko
Objavená v bani Naica, táto jaskyňa obsahuje najväčšie kryštály selenitu na svete – niektoré sú až 12 metrov dlhé. No vo vnútri je až 60 °C a 100 % vlhkosť.
Bez špeciálneho obleku vydrží človek len 10–15 minút, inak riskuje kolaps.
Hora Washington, USA
Nepôsobí tak nebezpečne – veď má „len“ 1 917 metrov nad morom. No táto hora drží rekord za najsilnejší zaznamenaný vietor na súši: 372 km/h. V kombinácii s prudkými zmenami počasia je víchor smrteľný – hora si už vyžiadala desiatky životov.
Jazero Natron, Tanzánia
Na prvý pohľad malebné soľné jazero s ružovým nádychom. V skutočnosti má extrémne zásadité pH (okolo 10,5) a je také horúce (až 60 °C), že v ňom hynú takmer všetky živé tvory. Zvieratá, ktoré doň spadnú, sa doslova „zmineralizujú“ – vyzerajú ako sochy.
„Jazero ako z hororu. A pritom sa tam pasú plameniaky,“ opísala cestovateľka Rosie Kinchen pre The Guardian
Most Trift, Švajčiarsko
Turistika pre tých, čo nemajú strach z výšok (ani z vetra).
Tento visutý most pre peších sa nachádza vo švajčiarskych Alpách a visí 100 metrov nad hlbokou roklinou.
Pri prechádzaní sa kolíše a pri silnejšom vetre sa mení na doslova adrenalínový chodník. Máte pocit, že sa rúca celý svet – pod nohami aj v hlave.
Aktívna sopka Stromboli, Taliansko
Romantika Sicílie s výhľadom na lávu? Len dovtedy, kým sa neozve explózia.
Stromboli je jedna z mála sopiek, ktorá pravidelne vybuchuje – každých 10 až 20 minút. Hoci výhľad na ohnivé erupcie pri západe slnka je čarovný, oblasť je plná sírnatých plynov a občasné silnejšie výbuchy môžu byť smrteľné. Atrakcia aj hrozba v jednom.

Jaskyne v Abcházsku, Gruzínsko
Miestami najhlbšie jaskyne sveta s totálnou temnotou.
V regióne Abcházsko sa nachádzajú Krubera a Veryovkina – najhlbšie preskúmané jaskyne na svete (vyše 2 200 m).
Zostup trvá dni a cestou sa stretávate s vodou, bahnom, nepredvídateľným terénom a psychickým tlakom z úplnej izolácie.
Ojmjakon, Sibír – najchladnejšia osídlená obec na svete
Mount Everest ničí horolezcov extrémnym mrazom a nedostatkom kyslíka, Ojmjakon je miesto, kde ľudia žijú pri teplotách –50 až –60 °C celý svoj život.
Aj keď dedina s drevenými domčekmi vyzerá idylicky, každý deň je boj – mobilné siete zamŕzajú, autá sa nechávajú bežať bez vypnutia a voda zamŕza okamžite.
Dolina smrti, USA
Najhorúcejšie miesto na planéte – kalifornské Death Valley sa právom volá tak, ako sa volá.
V lete tu teplota asfaltu prekoná 70 °C, voda sa vyparuje okamžite a bez klimatizácie tu vydržíte len niekoľko minút.
Mnohí sem idú kvôli fotkám v soľných panvách, no zážitok sa rýchlo zmení na dusivú realitu.

Mariánska priekopa, Tichý oceán – najhlbšie miesto na Zemi
Ponor sem je snom každého oceánografa. Ale reálne je tu absolútne ticho, tma a tlak, ktorý by rozdrvil akýkoľvek predmet. Vo viac než 11 000 metroch pod hladinou panuje neznámy, nepriateľský svet.
„Je to ako stáť na povrchu cudzej planéty. Len vás obklopuje temnota a strach z toho, že aj najmenšia porucha môže byť osudová,“ povedal James Cameron, režisér a prieskumník.


