Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydalo varovanie pre túto populárnu tropickú destináciu po prudkom náraste prípadov horúčky dengue.
Dengue je potenciálne smrteľný vírus prenášaný komármi, ktorý v súčasnosti vyvoláva obavy v oblasti západného Pacifiku. Obávajú sa aj vo vládnych kruhoch Fidži.
„Približne polovica svetovej populácie je dnes ohrozená horúčkou dengue, pričom ročne očakávame 100 až 400 miliónov infekcií,“ uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Okrem Fidži hlásia zvýšený výskyt prípadov aj krajiny ako Mexiko, Kanada, väčšina Karibiku a Latinskej Ameriky.
Vírus sa šíri komármi a neexistuje liek
Pôvodcom šírenia vírusu je komár druhu Aedes aegypti, známy aj ako prenášač vírusu zika a žltej zimnice.
Podľa CDC sa dengue prejavuje náhlym vysokým horúčkami, bolesťami hlavy, svalov a kĺbov, nevoľnosťou, zvracaním a vyrážkou.
Niektorí pacienti hlásia aj bolesť za očami.
V súčasnosti neexistuje účinný liek. Pri miernej forme pomáhajú len voľnopredajné lieky proti bolesti, no v závažnejších prípadoch – tzv. hemoragická dengue – môže dôjsť k vnútornému krvácaniu, problémom s dýchaním či silným bolestiam brucha.
Prudký nárast prípadov na Fidži
Podľa údajov vlády Fidži zaznamenali v Centrálnej divízii od januára do konca marca viac ako 1 000 prípadov horúčky dengue.
Tento počet je výrazne vyšší ako za rovnaké obdobie minulého roka.
Rok 2024 bol najhorší v histórii
Svetový program pre komáre označil rok 2024 za „najhorší rok výskytu dengue v histórii“ – a trend sa zatiaľ nezastavil.
CDC preto zaradilo dengue na prvú úroveň zdravotného varovania a vyzýva cestujúcich, aby dodržiavali štandardné preventívne opatrenia.
„Jarné a letné obdobie zvyčajne korešponduje s vrcholom sezóny dengue v mnohých krajinách, čo zvyšuje riziko infekcií u cestovateľov, ale aj domácich obyvateľov v USA,“ uvádza CDC vo svojom aktuálnom vyhlásení.
Ako sa chrániť?
Odborníci radia turistom, aby sa chránili:
- používaním repelentov,
- nosením dlhého oblečenia (rukávy, nohavice),
- spánkom v klimatizovaných alebo sieťkami zabezpečených priestoroch.
A nejde len o Fidži – CDC upozorňuje aj na ďalšie oblasti so zvýšeným výskytom dengue, ako sú Brazília, Kolumbia či Filipíny, kde bolo zaznamenaných viac prípadov u amerických občanov po návrate z ciest.
Klimatická kríza zhoršuje situáciu
Zmena klímy a s ňou spojené extrémne výkyvy počasia, ako sú intenzívne dažde a záplavy, vytvárajú ideálne podmienky na množenie komárov a šírenie vírusu.
„Ak budeme naďalej vypúšťať do atmosféry skleníkové plyny prostredníctvom priemyselného znečistenia či skládok, dengue a ďalšie choroby prenášané hmyzom budú len silnieť,“ upozorňuje vláda Fidži.


