Rebríček „Top 10 krajín s najvyšším výskytom depresie“ prináša znepokojivý pohľad na to, kde na svete ľudia najviac trpia psychickými poruchami, najmä depresiou.
Ostrov s temnou štatistikou
Na prvom mieste sa prekvapivo umiestnil Grónsko, autonómne územie Dánska.
Hoci ide o krajinu s nádhernou prírodou a nízkou hustotou obyvateľstva, zároveň je známa vysokou mierou samovrážd, izolácie a nedostatkom psychologickej pomoci.
Tieto faktory výrazne prispievajú k tomu, že depresia je tu závažným problémom.
Európa v depresii
Z desiatky najviac zasiahnutých krajín sa až päť nachádza v Európe.
Na druhom mieste sa nachádza Grécko, ktorého obyvateľstvo čelí dlhodobým následkom ekonomickej krízy.
Portugalsko (4. miesto), Litva (5. miesto) a Španielsko (9. miesto) zas zápasia so sociálnou neistotou, vysokou nezamestnanosťou mladých a nedostatočnou dostupnosťou psychologických služieb.
Geopolitika a duševné zdravie
Na zozname figurujú aj krajiny ako Tunisko (3. miesto), Palestína (7. miesto) a Libanon (8. miesto) – regióny dlhodobo poznačené politickým napätím, vojenskými konfliktmi, hospodárskym kolapsom a neistotou.
Tieto faktory majú priamy dopad na psychický stav obyvateľstva.
Lesotho ako tichý alarm
Na šiestom mieste sa nachádza Lesotho, malá hornatá krajina v južnej Afrike, ktorá sa napriek tichému profilu vyznačuje vysokou mierou chudoby, HIV/AIDS a spoločenského vylúčenia – ideálne podhubie pre vznik duševných porúch.
Nejde len o čísla, ale o ľudí
Desiate miesto obsadilo Bielorusko, krajina, ktorá čelí politickému útlaku, obmedzeniam slobody a migrácii mladých ľudí do zahraničia.
Aj keď ide o štáty z rôznych kútov sveta, všetky majú spoločného menovateľa: nevysporiadané spoločenské a ekonomické problémy, ktoré si vyberajú daň na duši.
Tento rebríček by nemal byť vnímaný len ako štatistika. Je výzvou pre štáty i spoločnosť, aby investovali do prevencie, dostupnej psychologickej pomoci a zmeny verejného diskurzu o duševnom zdraví.
Lebo ticho, v ktorom žije depresia, býva najnebezpečnejšie.


