Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach vidno desiatky turistov utekajúcich pred valiacim sa oblakom popola a dymu.
Erupcia bola sprevádzaná pyroklastickým prúdom – zmesou horúcich plynov, popola a lávových úlomkov – ktorý sa rútil po svahu sopky, pravdepodobne v dôsledku kolapsu časti krátera.
V dôsledku erupcie bolo vydané červené varovanie pre letectvo, čo znamená najvyšší stupeň ohrozenia.
Popolový oblak sa šíril juhozápadným smerom a spôsobil takmer úplnú tmu v meste Catania.
Letisko Catania International Airport (CTA), ktoré je hlavným leteckým uzlom východnej Sicílie, bolo nútené dočasne pozastaviť všetky prílety a odlety. Niektoré lety boli presmerované na letiská v Palerme a Comise.
Podľa Talianskeho národného inštitútu geofyziky a vulkanológie (INGV) bola erupcia sprevádzaná silnými otrasmi a výlevom lávy, ktorý zostal obmedzený na oblasť Valle del Leone.
Na južnom okraji krátera došlo k menšiemu pretečeniu lávy smerom do údolia Valle del Bove.
Letisko v Catanii obnovilo prevádzku v utorok večer, keď sa sopečná aktivita znížila. Od 18:00 miestneho času boli povolené odlety, pričom prílety boli obmedzené na štyri za hodinu od 20:00. Plná prevádzka bola obnovená od 22:00.
Etna, vysoká 3 324 metrov, je najvyššou aktívnou sopkou v Európe a patrí medzi najaktívnejšie vulkány na svete.
V priebehu roka 2025 už zaznamenala niekoľko erupcií, pričom táto posledná bola obzvlášť silná a vizuálne pôsobivá.
Cestujúcim sa odporúča sledovať aktuálne informácie od svojich leteckých spoločností a dodržiavať pokyny miestnych úradov.
Aj keď sa letisko v Catanii vrátilo k bežnej prevádzke, situácia sa môže rýchlo zmeniť v závislosti od ďalšej sopečnej aktivity.
Pre turistov plánujúcich návštevu Sicílie je dôležité byť pripravený na možné zmeny v cestovných plánoch a mať uzavreté cestovné poistenie, ktoré pokrýva aj prírodné katastrofy.


