Jazero, jedno z najstarších v Európe, s vekom 3,5 milióna rokov, je domovom približne 200 unikátnych druhov, vrátane vzácnych odrôd pstruha.
Slúži ako významná turistická atrakcia a zdroj príjmov pre Severné Macedónsko a Albánsko.
Severomacedónska časť Ochridského jazera bola vyhlásená za lokalitu svetového dedičstva v roku 1979 a UNESCO rozšírilo toto označenie aj na albánsku stranu jazera v máji 2019.
Dragana Velkovska, aktivistka zo Zelen Human Grad (Zelené humánne mesto), uviedla, že od prvého zápisu do zoznamu prišli do oblasti tri po sebe idúce misie expertov UNESCO.
„To znamená, že vlády počas tohto obdobia, prostredníctvom svojich činov a nečinnosti, priamo prispeli k degradácii Mimoriadnej univerzálnej hodnoty regiónu – presne k tomu dôvodu, prečo má status UNESCO,“ povedala.
Vo svojej správe z roku 2024 UNESCO varovalo pred zlou kvalitou realitného developmentu v okolí jazera a nadmerným turizmom na pobreží.
Taktiež varovalo Severné Macedónsko a Albánsko, že opatrenia na riešenie existujúcich hrozieb a prevenciu nových neboli zavedené.
Primátor mesta Ochrid, Kiril Pecakov, povedal, že na udržanie statusu dedičstva UNESCO je potrebná úzka spolupráca medzi Albánskom a Severným Macedónskom.
Podľa oficiálnych údajov žije v oblasti okolo Ochridského jazera, ktorá zahŕňa mestá Ochrid a Struga na severomacedónskej strane a Pogradec v Albánsku, približne 170 000 ľudí, čo predstavuje odhadovaný nárast o 56 % za posledných 50 rokov.
Investície do kanalizačného systému, ktorý bol vybudovaný v 80. rokoch, sú nevyhnutné, pretože už nedokáže zvládnuť množstvo turistov, ktorí prúdia k jazeru ako lacnejšej alternatíve k moru.