Dominik Papcun si vybudoval renomé „experta na letenky“ prostredníctvom svojho Instagramového profilu, kde ho v čase najväčšej slávy sledovalo približne 35-tisíc followerov. Jeho vplyv podčiarkovala aj minulá podpora od známych osobností, napríklad rapera Separa, na čo sa podľa portálu Startitup odvolávali mnohí klienti pri rozhodovaní, či mu zveria svoje úspory. Momentálne je Papcunov profil uzamknutý a influencer s médiami komunikuje len sporadicky.
Mechanizmus podozrivých aktivít
Podľa výpovedí poškodených, ktoré zhromaždil Startitup a na svojich profiloch na sociálnych sieťach aj cestovatelia Janka Travel Hacker Schweighoferová či Milan Bardún – Milan Bez Mapy fungoval Papcunov „biznis model“ na viacerých úrovniach. Pôvodne začínal predajom vstupov do letiskových VIP salónikov. Podľa informácií na profile Travel Hacker využíval Nick „deravý systém“ niektorých platobných kariet, ktoré poskytovali vstupy zadarmo pri meškaní letov, a tieto vstupy následne predával tretím osobám.
Neskôr sa jeho aktivity rozšírili na sprostredkovanie leteniek. Influencer od klientov žiadal platby vopred na súkromný bankový účet. Podľa Milana Bez Mapy Papcun často kalkuloval s cenou: „Povedal vám cenu, napríklad 800 eur, a špekuloval, že letenka klesne na 700 – rozdiel by si nechal. Často sa to však nestalo.“ Ak cena letenky neklesla, ale naopak stúpla, Papcun sa podľa svedectiev dostával do platobnej neschopnosti.
Klienti následne opisujú stresujúce situácie. Janka pre Startitup uviedla, že letenky prichádzali na poslednú chvíľu, často s inými trasami, než boli dohodnuté, alebo v najhorších prípadoch na letisku zistili, že na ich mená neexistujú žiadne rezervácie. „Tá pani sa na mňa díva, že na naše meno nie sú žiadne rezervácie, ani letenky,“ opísala svoju skúsenosť pre portál jedna z poškodených.
Papcunovi sa podarilo nalákať aj skúsenejších ľudí – napríklad cestovateľku Barboru Foldínovú, ktorej video z 15. decembra na Instagrame sa rýchlo rozšírilo a stalo sa virálnym. Pod jej príspevkom sa ozval aj influencer expl0ited_, ktorý podľa Startitup tvrdí, že mu Papcun spolu s ďalšími ľuďmi dlhuje takmer 40-tisíc eur.
Dlhy voči partnerom aj štátu
Problémy Dominika Papcuna sa však neobmedzujú len na koncových klientov. Podľa Milana Bez Mapy mu Papcun dlhuje 450 eur za prenájom kancelárskeho stola a vykazoval tisícové dlhy na sociálnom a zdravotnom poistení. Svoju pohľadávku voči nemu eviduje aj cestovná kancelária Nomadix, ktorej podľa Veroniky Bednárovej z CK nezaplatil faktúru za letenky pre svojich klientov už viac ako tri mesiace.
Zaujímavým aspektom kauzy sú takzvaní „nepriami poškodení“. Ide o ľudí z Papcunovho okolia, ktorých pod rôznymi zámienkami (napríklad operatívna pomoc pri sprevádzaní skupín) žiadal, aby kúpili letenky pre iných klientov z vlastných prostriedkov s prísľubom okamžitého vrátenia peňazí. Respondentka Eva pre Startitup uviedla, že ju takto požiadal o nákup leteniek za viac ako 1 000 eur.
Právny rozmer a stanovisko SACKA
Z hľadiska legislatívy narážajú Papcunove aktivity na zákon o zájazdoch. Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) prostredníctvom oficiálneho vyjadrenia pre Startitup upozornila, že ak subjekt kombinuje viacero služieb (napr. letenky a ubytovanie) bez licencie cestovnej kancelárie a bez poistenia proti insolventnosti, dochádza k porušeniu zákona. „Subjekt Dominik Papcun – Tappi nikdy nebol ani nie je členom SACKA,“ uviedla asociácia.
K aktuálnemu stavu sa vyjadril aj Peter, jeden z poškodených, ktorý tvrdí, že skupina minimálne 15 ľudí už zvažuje podanie hromadného trestného oznámenia, pričom len v tejto skupine presahuje škoda sumu 20–000 eur.
Sám Dominik Papcun pre médiá pred týždňom odmietol zverejniť komplexné stanovisko, pričom argumentoval tým, že väčšina jeho klientov „spokojne odcestovala“. Napriek tomu pribúdajúce svedectvá a verejné varovania popredných mien slovenskej cestovateľskej scény naznačujú, že ide o jeden z najväčších škandálov v domácom travel marketingu za posledné roky.

