Osídľovanie dnešného Bangkoku sa začalo už v 15. storočí, metropolou Thajska sa stalo až v roku 1782. Jeho dôležitosť vzrástla najmä počas 19. storočia, keď na krajinu doliehali tlaky západu. Po druhej svetovej vojne sa Bangkok stal obľúbeným dovolenkovým cieľom amerických vojakov. S ich návštevami sa čoraz viac rozvíjal turizmus – a to nielen ten „nevinný“, ale aj sexturizmus.
Bangkok ako prestupná stanica
V súčasnosti patrí Thajsko k obľúbeným destináciám mnohých Európanov vrátane Slovákov. Jeho výhodou je okrem prijateľných cien aj počasie, ktoré umožňuje vymrznutým obyvateľom starého kontinentu vychutnať si slnečné lúče a pobyt na pláži aj v zimných mesiacoch. Nuž a počas cesty na niektorý z thajských ostrovov väčšina nevynechá ani hlavné mesto.
Pár dní stačí
Samotný Bangkok sa však za slnečné mesto považovať veľmi nedá. Aj keď je pekné počasie, slnko neraz zostáva skryté za oblakmi (alebo v smogu). Na jeho prezretie stačí pár dní – počas nich sa dajú stihnúť najvyhľadávanejšie atrakcie ako chrámy, trhy a tržnice alebo jazdu tuk tukom.
Chrámy nemožno vynechať
Za návštevu v ňom rozhodne stoja budhistické chrámy. Množstvo zlata v nich zoberie dych možno aj vám. Jedným z najznámejších je Wat Benchamabophit, mramorový chrám alebo Wat Pho s obrovským odpočívajúcim Budhom.
V chrámoch sa môžu návštevníci presvedčiť, že hoci majú obyvatelia Thajska iné predajné metódy ako Arabi, obchodný duch im nechýba. Kúpiť sa v nich totiž dá takmer všetko – posvätenú vodu, náramok pre šťastie či iné posvätené predmety. Ak sa chcete dostať dnu, treba mať zahalené plecia a pripraviť sa na vyzúvanie topánok.
Ruch na druhú
Pokoj pri chrámoch je v úplnom protiklade s ruchom centra mesta. Množstvá áut, tuk-tukov či motoriek sa melú po šesť a viac prúdových cestách a ak nepatríte medzi ostrieľaných šoférov, radšej sa spoľahnite na hromadnú dopravu, tuk tuk alebo taxík.
Trhy nie sú pre každého
Stisk na cestách je však nič oproti návšteve tradičných trhov – najväčšie sú tie víkendové v Chatuchaku. Ak však máte problém s pohľadom na psy v klietkach na predaj a vyhľadávanie výhodných nákupov v tlačenici, radšej si ušetrite cestu. Rôzne lokálne pochúťky dostanete aj na menších trhoch či priamo v stánkoch na ulici. Od našinca vyžaduje ich ochutnanie trochu odvahy, ale tá sa často vyplatí a pochutnáte si na lacnom a pomerne chutnom jedle.