"Je na čase, aby India mala svoje múzeum filmu. Mali sme archívy, nie však múzeum. Dnes také múzeum môže byť vďaka najmodernejším technológiám veľmi atraktívne,“ uvádza pracovník múzea Amrti Gangar.
V dvoch poschodiach budovy s celkovou rozlohou 560 štvorcových metrov sú vystavené historické predmety, suveníry, nahrávky a filmárske prístroje. Návštevníci si môžu prezrieť plagát k slávnej melodráme z roku 1957 Matka India a vypočuť si speváka a herca Saigala, považovaného za prvú superstar filmov v hindčine.
Múzeum sa však neobmedzuje na oslavu indických filmov v hindčine, ale zahŕňa aj filmy nakrútené v iných jazykoch a v iných regiónoch Indie. "Sú tu zastúpené všetky stránky indického filmu,“ vysvetľuje Anil Kumar, riaditeľ marketingu Films Division of India. To je vládna organizácia podporujúca produkciu filmov. "Múzeum je pripravené a otvorí sa v priebehu niekoľkých týždňov,“ citovala ho agentúra AFP.
Tí, čo projekt pripravovali, sa museli zmieriť s tým, že mnoho prvých filmov sa napríklad vôbec nezachovalo. Posledná kópia prvého indického hovoreného filmu Alam Ara (Svetlo sveta ) z roku 1931 bola zničená pri požiari v roku 2003 "Mnoho filmov je stratených. Zachovalo sa len jedno percento prvých nemých snímok. Nejde teda o múzeum, kde by bola nejaká ucelená zbierka, ale je to múzeum informácií, interakcie a vzdelávania prostredníctvom zmyslového vnímania,“ usudzuje Gangar.
Výzvou pre múzeum bolo tiež zháňanie originálnych predmetov. "Nemáme ich veľa, ide len o niekoľko predmetov, ktoré nám darovali a ktoré sme odkúpili. Mnoho predmetov je zo súkromných zbierok,“ hovorí Kumar. Na dotykovej obrazovke si návštevníci môžu vyvolať niektoré zábery z nemých filmov, ako je Prem Sanyas (Svetlo Ázie) z roku 1925.
Prvý indický dlhometrážny film Rádža Hariščandra, ktorý sa prvýkrát premietal 3. mája 1913 v Bombaji, ukáže návštevníkom prvé kroky Bollywoodu. Tento film, inšpirovaný staroindickým eposom Mahábhárata, sa stal čoskoro veľmi úspešným aj napriek tomu, že tu hrajú ženské postavy muži, pretože v tých časoch bolo povolanie herečky opovrhnutiahodné.
Na rozdiel od Hollywoodu, ktorý je situovaný v časti Los Angeles, neznamená Bollywood žiadnu lokalitu, ale filmový priemysel v hindčine, ktorého epicentrom je Bombaj. Filmové štúdiá väčšinou nakrúcajú v komplexe Film City na severe Bombaja alebo v malebných krajoch v zahraničí.
Nedávno sa zrodilo niekoľko projektov, ktoré vytýčili kinematografickú históriu mesta. V roku 2012 tam založili Walk of the Stars (chodník hviezd) v štýle slávneho chodníka slávy v Hollywoode, kde sú odtlačky rúk a podpisy známych hercov.
Turistický potenciál Bollywoodu sa však ešte len začína využívať. Cestovné kancelárie prednedávnom začali usporadúvať okružné cesty nazvané Bollywood Tours, ktoré vedú okolo domov, kde bývajú filmové hviezdy, a zahŕňajú prehliadku štúdií Film City. Najdrahšie trasy ponúkajú možnosť pozrieť sa priamo na miesto nakrúcania. "Tieto okruhy majú ukázať, ako Bollywood funguje,“ vysvetľuje prezident cestovnej kancelárie TravelMartIndia Manodž Gursahaní.