Najväčšia prírodná rozmanitosť Brazílie na fotografiách

Veľvyslanectvo Brazílie v Bratislave a Stredoeurópsky dom fotografie vás pozývajú na výstavu Biómy Brazílie. Krajina s najväčšou biodiverzitou na svete, má šesť biómov - súborov ekosystémov, v ktorých žijú jedinečné druhy rastlín a živočíchov. Výstava sa koná v Stredoeurópskom dome fotografie na Prepoštskej 4, a potrvá do 8. marca 2015. Galériu môžete navštíviť od utorka do nedele od 13. do 18. hodiny.

09.02.2015 15:00
tukan, prales Foto:
V Brazílií žije množstvo druhov vtákov, avšak medzi najpozoruhodnejších vtákov patrí tukan.
debata

Biómy predstavujú súbory ekosystémov, ktoré sa stabilne vyvíjajú a sú charakteristické určitým druhom vegetácie. V danom prostredí sa rôzne druhy života prispôsobujú prírodným podmienkam.

Brazília sa môže pýšiť jednou z najvýznamnejších prírodných rozmanitostí na svete. Krajina má šesť rôznych biómov: Amazónsky prales, Cerrado, Caatinga, Atlantický les, Pantanal a Pampa. Každý bióm má vytvorený vlastný súbor fauny, flóry a typu pôdy.

Šesť biómov Brazílie

Legenda k obrázku:

  • zelená – Amazónsky prales,
  • žltá – Cerrado
  • červená – Caatinga
  • modrá – Amazónsky prales
  • fialová – Pantanal
  • oranžová – Pampa

Najväčší bióm, Amazónsky prales

Bióm Amazónskeho pralesa zaberá viac ako 4 milióny kilometrov štvorcových, čo predstavuje viac ako 40 % krajiny. Skladá sa z rôznych ekosystémov, ale primárnu časť tvorí dažďový prales. Medzi ďalšie ekosystémy patria lesy, sezónne lesy, igapo (zaplavené lesy), zaplavené polia, lúky, pasienky, horské vyvýšeniny a novovzniknuté formy prostredia. S rozvojom a životom v pralese je úzko spätá rieka Amazon, najširšia rieka na svete.

Táto oblasť je zdroj guarany, ovocia acai či brazílskych orechov, známych ako para orechy. Ovocie buriti z paliem Moriche, pupunha, tucuman a marimar obsahujú vysoké množstvo karotenoidov, ktoré majú antioxidačné účinky.

Suchá zima a daždivé leto v Cerrade

Druhý najväčší bióm Cerrado tvorí asi štvrtinu krajiny. Vyznačuje sa otvorenými pastvinami s nižšími stromami a kríkmi. Cerrado má, rovnaké klimatické obdobia ako savana – suchú zimu a daždivé leto. Je považovaný za najúrodnejší región Brazílie, s veľkým poľnohospodárskym potenciálom. Región je vhodný pre malé aj väčšie farmáske projekty, ktoré rešpektujú prírodu a urdžateľnú výrobu.

Výnimočné ovocie a oriešky Caatingy

Caatinga je výhradne brazílsky bióm. Na savanských stepiach, ktoré tvoria väčšinu tohto územia, žijú iba také druhy rastlín a živočíchov, ktoré sú odolné voči nepriaznivým podmienkam počasia a voči nerovnomerne padajúcim zrážkam. Môžete tam nájsť ovocné stromy, aromatické a liečivé byliny.

Palmy babassu patria, tak ako kokosové palmy, medzi stromy so širokým využitím. Vyrába sa z nich palivo, jedlo (múka a olej), kozmetická zložka aj stavebný materiál. V lokalite rastie aj ovocie bacurizeiro, známe aj pod názvami platónia či bacuri. Má vysoký podieľ vitamínu C, železa a fosforu. Využíva sa na výrobu rôznych korenín, nápojov, a v kozmetike na kožné problémy. Caatinga je tiež významným zdrojom kešu a karnaubských orieškov. Med z tejto oblasti patrí medzi najvyhľadávanejšie na svete.

Vďaka súkromnému a verejnému sektoru poľnohospodárstva, sa v oblasti dobre darí ekologickej výrobe. Zavlažované farmy pozdĺž rieky Sao Francisco v obciach Petrolina a Juazeiro súčasnosti vyvážajú hrozno, mango, papáju a melóny.

Atlantický les je najohrozenejší

Bióm Atlantického lesa sa rozprestiera na veľkej ploche brazílskeho pobrežia. Vyskytujú sa tam preto rôznorodé lesné ekosystémy s veľmi odlišnými štruktúrami. To, čo ich však spája, je vplyv vlhkého oceánskeho vetra. V bióme rastie rastlina Yerba maté, bohatá na antioxidanty, minerály a vitamíny, z ktorej sa robí populárny čaj maté.

V tomto brazílskom bióme žije najviac ľudí, a preto je v krajine najohrozenejší. Pritom množstvo rastlín a živočíchov patria medzi endemické druhy, čo znamená, že sa nikde inde vo svete nevyskytujú. Napriek tomu, že pralesov v tejto oblasti neostáva veľa, dokáže tento bióm zásobovať vodou až 70 % populácie Brazílie.

Tisícky druhov rýb Pantanalu

Pantanal je zaplavená oblasť ovplyvnená široko rozvodnenými riekami, ktoré pritekajú z povodia Horného Paraguaja. Nachádza sa medzi oblasťami Amazon a Cerrado, vyznačuje sa jedinečnou flórou a faunou. Rieky sú domovom pre množstvo druhov živočíchov a rastlín, ktorých krása je hodná obdivu.

V bažinách riek sa plavia tisícky druhov rýb. Údajne sa ich tam nachádza viac ako vo všetkých riekach Európy. Mokrade Pantanalu sú zapísané v Zozname prírodného dedičstva UNESCO. Pantanal je zdrojom liečivých bylín a medu, ktoré sú vyhľadávaný pre svoje unikátne zloženie a blahodárne účinky pre ľudský organizmus.

Zelené pastviny Pampy

Pampa, ktorá sa nachádza na južnom cípe krajiny, je typická zelenými pastvinami, na ktorých sa zväčša chová dobytok. V oblasti sa stále viac rozvíja ekologická výroba cereálií, obilnín, mlieka a mliečnych výrobkov. Farmy sú sústredené najmä v menších mestách. Pri pobreží sú mokrade plné lekien, rákosia a bromélií. Pampa sa môže pochváliť aj lagúnou Pantos, ktorá je druhá najväčšia v Južnej Amerike. Vychýrené sú tiež regionálne vína a hroznové šťavy.

Výstavu Biómy Brazílie si môžete pozrieť do 8. marca v Stredoeurópskom dome fotografie na Prepoštskej 4 v Bratislave na 2. poschodí. Viac informácií o brazílskych ekosystémoch, ako aj ich fotografie, nájdete na webovej stránke Brazílskych ekologických výrobcov – Organicsbrasil­.org.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Brazília #fotografie #príroda #výstava #Južná Amerika