Voliči rozhodli: Kontroverzná vlajka Novému Zélandu zostáva

Novozélanďania v tri týždne trvajúcom referende, ktoré sa skončilo vo štvrtok, rozhodli, že krajina si ponechá súčasnú štátnu vlajku. Za doterajší symbol štátnosti hlasovalo 56 percent, proti bolo 43 percent z dvoch miliónov Novozélanďanov, ktorí sa na plebiscite zúčastnili.

26.03.2016 14:00
Nový Zéland, Austrália Foto: ,
Manažéri firmy na výrobu vlajok Victor Gizzi (vľavo), a David Moginie pózujú pri vlajke Nového Zélandu (zľava), a Austrálie. Obe majú podobný vzhľad.
debata

Súčasná novozélandská vlajka je tvorená modrým obdĺžnikom, pričom v ľavom rohu je umiestnený Union Jack – symbol Spojeného kráľovstva, ešte z koloniálnych čias. Vo vlajúcej časti sú umiestnené štyri červené hviezdy rôznej veľkosti usporiadané do súhvezdia Južného kríža.

Novú vlajku mali opäť tvoriť štyri červené hviezdy Južného kríža, avšak namiesto Union Jack sa na nej mala objaviť strieborná papraď na čierno-modrom pozadí. Tento návrh vybrali voliči v referende uskutočnenom v novembri a decembri 2015.

Nový Zéland bol prvou krajinou sveta, v ktorej o zmene vlajky rozhodovalo ľudové hlasovanie. V iných krajinách sa menili vlajky revolúciami, dekrétmi alebo zákonmi.

Prieskumy verejnej mienky už pred druhým referendom naznačovali, že krajina s takmer piatimi miliónmi obyvateľov sa rozhodne zostať pri súčasnej vlajke, hoci obhajcovia nového návrhu tvrdili, že čas je na ich strane a k zmene sa prikláňa čoraz viac ľudí.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nový Zéland #vlajka