Rozpoltená Čína: Jedna univerzita ponúka semináre lásky, iná za randenie vyhadzov

Život študentov vysokých škôl a univerzít sa netočí len okolo vzdelania a akademických úspechov. To platí aj v Číne, kde sa však v otázkach mimoškolských aktivít súkromného charakteru stále zrážajú konzervatívne postoje s tými modernými.

17.04.2016 14:00
Číňan, slnečné okuliare, Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

Priekopníkom moderných postojov je napríklad Tiencinská univerzita, kde si študenti tento semester mohli zapísať seminár týkajúci sa často opomínaného aspektu štúdia – milostného života.

Semináre predmetu nazvaného „Láska v teórii i praxi“ sú na tejto univerzite v severovýchodnej Číne nepovinné, ale študenti za nich dostanú zápočet a navyše sa poučia o „psychológii lásky“ či „ekonómii lásky“. Dostanú lekciu etikety a zúčastnia sa aj na vzťahových „salónoch“, pri ktorých si budú môcť vyskúšať vopred dohodnutý kontakt s cudzou osobou opačného pohlavia.

Postoj voči vzťahom je u generácie mladých Číňanov z mesta čím ďalej tým liberálnejší, ale „randiaca kultúra“ je stále podstatne konzervatívnejšia, než je bežné na Západe. Semináre Tiencinskej univerzity, ktoré iniciovala študentská asociácia Magpie Bridge, majú podporiť zdravé a otvorené zvyky dvorenia a zoznamovania.

„Škála zahrnutých tém je široká, vrátane právnej problematiky romantických vzťahov, vhodných spôsobov aj zručností pri dvorení. A preberať sa bude aj teória lásky samého k sebe, kým sa človek zamiluje do niekoho iného,“ povedala denníku The Times zakladateľka Magpie Bridge Wang Žuej.

Medzi prednášajúcich sú pozvaní okrem iného experti na psychológiu, aby sa zamerali na širokú škálu otázok spojených s láskou. Študenti v rámci cvičenia pod ich dohľadom absolvujú bližšie nespresnený „interaktívny nácvik“ a na programe budú tiež cvičenia s cieľom zvýšiť pochopenie pre spôsob videnia, vnímania a cítenia opačného pohlavia.

Čínski rodičia často vyvíjajú značný tlak na svojich potomkov, aby po vyštudovaní univerzity uzavreli manželstvo a mali deti. Avšak kým sú na univerzite, apelujú na nich zasa, aby sa sústredili len na štúdium a ničím iným sa nerozptyľovali.

V Číne sa zatiaľ značne rozchádzajú aj postoje samotných univerzít k randeniu študentov. Mnohé, ako je napríklad Tiencinská univerzita, prijímajú a podporujú liberálne postoje, zatiaľ čo iné presadzujú tradičné, vysoko konzervatívne hodnoty.

V roku 2013 napríklad univerzita v Če-ťiangu po kampuse rozvešala plagáty, ktoré vyzývali študentov prvého ročníka, aby sa pokúsili „ísť aspoň raz na rande, bez ohľadu na to, či to bude úspech, alebo zlyhanie“.

V tom istom roku však obchodná fakulta univerzity v Kuang-tungu pohrozila vylúčením všetkým nezosobášeným párom, ktoré spolu budú mať pohlavný styk. A v minulom roku stavebná univerzita Ťi-lin zakázala študentom držať sa za ruky.

debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #láska #univerzita #randenie