Najsmrteľnejšie zvieratá Austrálie? Hady ani pavúky to nie sú

Kone a kravy zabíjajú viac Austrálčanov ako žraloky, krokodíly, hady a pavúky dohromady. Vyplýva to z údajov Austrálskeho štatistického úradu (ABS), o ktorých informoval spravodajský server The New Daily.

29.12.2018 07:00
debata (3)

V rokoch 2008 až 2017 kone a kravy podľa ABS zabili 77 ľudí, zatiaľ čo žraloky 26, hady 23, krokodíly 17 a pavúky vôbec nikoho.

Takže aj keď má Austrália povesť krajiny, kde žijú jedny z najnebezpeč­nejších divokých tvorov na svete, údaje štatistického úradu ukazujú, že zvieratá, ktoré obyvateľov zabíjajú častejšie, patrí medzi domáce.

Z 25 najsmrteľnej­ších hadov na svete žije v Austrálii celkom 21. Ovšem zatiaľ čo podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) každý rok na svete zomrie na hadie uštipnutie zhruba 100 000 ľudí, v Austrálii sa vlani stali len dva takéto prípady.

A pokiaľ ide o neslávne preslávené pavúky, ktoré číhajú pod záchodovou doskou, aby uhryzli nič netušiaceho nešťastníka – ani v minulom roku, ani o rok skôr v Austrálii na pavúčie uhryznutie nikto nezomrel.

Vlastne nie je doložený žiadny prípad úmrtia na pavúčie uhryznutie od roku 1979 a nástupu protijedov.

Kravy sú osobné

Je známe, že kone môžu človeka zabiť, predovšetkým pri nešťastnom páde. Menej sa však zmieňuje počet obetí, ktoré má na svedomí hovädzí dobytok.

V štatistických tabuľkách sa úmrtia spôsobené koňmi a dobytkom zlučujú do jednej kolónky.

Podľa databázy národných súdnych lekárov sú za dve tretiny zaznamenaných prípadov zodpovedné kone, za tretinu kravy.

V prípade zabitia hovädzím dobytkom väčšinou ľudia zomrú, keď na ceste narazia vozidlom do kravy, alebo havarujú, keď sa jej snažia vyhnúť.

Ale niekedy sú útoky hovädzieho dobytka osobné – sú známe prípady ušliapania či pritlačenia k plotu.

A smrtelnějšie než pavúky a hady sú aj včely, osy a sršne – ich žihadlá v minulom roku spôsobili v Austrálii smrť šiestich ľudí, čo je trikrát viac, než bolo obetí hadieho uštipnutia.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Austrália