Púšťou Namib sa budú navždy ozývať tóny Afriky. Zo solárnych reproduktorov

Poznáte slávny hit americkej rockovej skupiny Toto pod názvom Africa? Ako singel vyšla v roku 1982 a odvtedy až po dnes ju rádiá s obľubou púšťajú a dočkala sa tiež tisícov interpretácií a karaoke verzií.

28.01.2019 07:00
namíbia, púšť, ťavy, ťava, karavána Foto:
Namíbijská púšť
debata (1)

Čo by ste si pomysleli, keby ste stratení v obrovskej pustatine – navôkol samý piesok, nad hlavou spaľujúce slnko – zrazu začuli tóny známej piesne? Zrejme by ste predpokladali, že z tepla a nedostatku tekutín začínate blúzniť.

Namíbijskou púšťou sa však skutočne ozýva skladba Africa – neustále sa dookola prehrávajú jej 4 minúty a 56 sekúnd a budú sa opakovať na veky.

Kdesi do jej stredu totiž multimediálny umelec Max Siedentopf nainštaloval šesť reproduktorov, ktoré fungujú na solárny pohon.

Namíbiansko-nemecký umelec povedal, že chcel takto skladbe vzdať poctu a pieseň Africa takto „fyzicky“ umiestniť do Afriky. Púšť Namib, ktorá má 55 miliónov rokov, a teda je najstaršou na zemeguli, samu preto zdala ako ideálne miesto.

Kde presne sa inštalácia nachádza, vie len samotný Siedentopf a miesto nechce prezradiť. Vraj tento poklad objavia len najvernejší a najhúževnatejší fanúšikovia.

Púšť Namib sa nachádza v štátoch Namíbia a Angola a je extrémne suchá. Jej názov pochádza z jazyka národa Nama a znamená rozsiahly.

Jej rozloha je asi 80 000 km2. Rozprestiera sa pozdĺž pobrežia Atlantického oceána v dĺžke približne 1 600 kilometrov, je široká od 50 do 160 kilometrov.

Severná časť je typická skalnatými útvarmi, útesmi, priepasťami a štrkovými poliami. Juh charakterizujú vysoké pieskové duny.

Zdroj: Maxsiedentopf­.com; Hyperallergic­.com; Businessinsider­.co.za; Globalnews.ca

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #púšť #Afrika #pieseň #namíbijská púšť