Z dediny duchov sa stalo mesto bábik. Dnes ich tu 'žije' 270
Bábiky v životnej veľkosti sedia za svojimi lavicami ako vzorní školáci. Vyrobila je Japonka, ktorá dúfa, že tak vráti život do svojej dediny, ktorá je vyľudnená ako mnoho iných dedín v Japonsku, píše agentúra AFP.
Nagoro so svojimi niekoľkými domčekmi sa skrýva v horách na západe Japonska, asi 500 kilometrov od Tokia.
Táto malá dedina by upadla do zabudnutia, keby nebolo bujnej predstavivosti Cukumi Ajanovej, ktorá tu skoro všade rozmiestnila bábiky ľudských rozmerov, aby zahnala pustotu.
„Žije nás tu len 27 a bábik je desaťkrát viac, je ich asi 270,“ hovorí Šesťdesiatdeväťročná žena, ktorá tu žije s otcom.
Školu zavreli pred siedmimi rokmi, pretože sa nenašiel učiteľ, spomína. „Dnes tu už nie sú ani deti. Najmladší človek v dedine má päťdesiatpäť rokov,“ hovorí.
Na svoj nápad prišla Cukumi Ajanová pred 16 rokmi, keď postavila vo svojej záhradke strašiaka oblečeného do otcových starých šiat, aby odháňal vtáky. „Ktosi šiel okolo, považoval strašiaka za otca a pozdravil ho. Bolo to zábavné,“ hovorí.
Odvtedy stále vyrába bábiky. Telá robí z drevených tyčiek a časopisov, elastickú látku používa na pleť a vlasy vyrába z ľanu. Nakoniec bábiky ešte nalíči: nanáša rúž na pery a líca.
Do Nagora nikdy veľa ľudí neprišlo, ale keď bola Cukumi Ajanová malá, žilo v obci 300 osôb, stálych obyvateľov aj robotníkov pracujúcich v lese a na stavbe hrádzí.
„Ľudia pomaly odchádzali. Dnes sa tu cítime opustení,“ zveruje sa. „Vyrábala som ďalšie a ďalšie bábiky a spomínala na časy, keď bolo v dedine živo,“ dodáva.
Ultrastará krajina
Tento prípad je typickou ukážkou dôsledkov poklesu tretej najväčšej ekonomiky na svete, ktorá čelí rýchlemu znižovaniu počtu obyvateľov kvôli nízkej pôrodnosti.
Rovnako ako Nagoro sa v Japonsku vyľudnilo 40 percent z približne 1700 obcí. Súostrovie pomaly, ale bez prestania starne. Čoskoro sa stane prvou „ultrastarou“ krajinou na svete. To znamená, že 28 percent obyvateľov bude starších ako šesťdesiatpäť rokov.
V roku 2050 ich bude takmer 40 percent. V tej dobe tiež klesne počet obyvateľov z dnešných asi 127 miliónov na 100 miliónov.
Po druhej svetovej vojne žilo mnoho japonských dedín z lesníctva a poľnohospodárstva, ale od 60. rokov mladí vidiek začali opúšťať.
„V Tokiu a priemyselných regiónoch vtedy ekonomika len rozkvitala. Tam si ľudia mohli zarobiť,“ zdôrazňuje ekonóm Takumi Fudžinami z Japonského výskumného ústavu.
Táto tendencia v posledných rokoch pokračovala, hoci premiér Šinzó Abe sľúbil revitalizáciu regiónov. „Prinútiť obyvateľov, aby sa vrátili, je veľmi ťažké. Poskytovanie pomoci nestačí,“ hovorí expert.
„Predovšetkým je potrebné zvýšiť príjmy a zlepšiť pracovné podmienky tých, ktorí vo vidieckych oblastiach pracujú,“ usudzuje.
Bez ohľadu na chýbajúce obyvateľstvo priťahujú bábiky z Nagora turistov až zo Spojených štátov či Francúzska.
„Kým som ich začala vyrábať, nikto sa tu nezastavil. Neviem, ako bude Nagoro vyzerať o desať či dvadsať rokov, ale bábiky budem vyrábať ďalej,“ usmieva sa Cukumi Ajanová.