Botswana povolila turistom poľovačky na slony, je ich vraj priveľa

, 24.05.2019 07:00
Slon, elefant, Afrika
V Botswane žije viac slonov ako v akejkoľvek inej krajine. Ilustračné foto. Autor:

Botswanská vláda vo štvrtok zrušila zákaz poľovačiek na slony, ktorý v tejto juhoafrickej krajine platil od roku 2014.

Vláda argumentuje, že slonov je v tejto krajine údajne už priveľa a často vraj dochádza ku konfliktom medzi človekom a slonom.

Keď slony putujú – aj z dôvodu klimatických zmien – často prechádzajú cez dediny, kde niekedy zabíjajú aj ľudí.

Slony zabíjajú aj hospodárske zvieratá vo veľkých počtoch. Počas platnosti zákazu slony spôsobili také veľké škody na úrodách farmárov a hospodárskych zvieratách, že to ohrozilo živobytie ľudí.

Rozhodnutie zrušiť zákaz padlo po „rozsiahlych konzultáciách so všetkými zainteresovanými stranami“ a prišlo rok po tom, čo botswanské ministerstvo životného prostredia zriadilo komisiu na preskúmanie lovu slonov.

Skúmaním sa zistilo, že v tejto juhoafrickej vnútrozemskej krajine, ktorá dáva veľký dôraz na safari turizmus, žije okolo 130 000 slonov. To je najväčšia ich populácia na svete.

Poľovačky na slony sa budú podľa štvrtkového oznámenia uskutočňovať „usporiadaným a etickým spôsobom“, čo to však znamená, botswanská vláda neuvádza.

Rozhodnutie zrejme spôsobí hnev ochrancov prírody, ktorí tento krok pokladajú za politický. Podľa nich si prezident Mokgweetsi Masisi chce zrušením zákazu, ktorý zaviedol jeho predchodca Ian Khama, zvýšiť popularitu medzi vidiečanmi pred októbrovými voľbami.

V Afrike žije okolo 415 000 slonov, ako uvádza Medzinárodná únia na ochranu prírody (IUCN), pričom ich počet do veľkej miery decimujú pytliaci, ktorí ich zabíjajú pre slonovinu.

#poľovačka #slony #Botswana
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku