Na Slovensku máme Park tmavej oblohy Poloniny, ktorý sa nachádza na území Národného parku Poloniny a okrem iného sa vyznačuje tým, že má výnimočne malú hustotu osídlenia. Je to v poradí 20. park tmavej oblohy na svete a prvý u nás.
Okrem neho máme tiež Oblasť tmavej oblohy na Horných Kysuciach a do tmavej spoločnosti nedávno pribudol aj Park tmavej oblohy vo Veľkej Fatre.
Na opačnom konci sveta, v Tichom oceáne, sa nachádza ostrov Niue, ktorý sa stal oficiálne prvou krajinou vymenovanou za medzinárodné miesto tmavej oblohy, píše Forbes.com.
Na ostrove žije asi 1 500 obyvateľov, hustejšie je osídlená jeho západná časť. Tá získala od Medzinárodnej asociácie tmavého neba (IDA) status Medzinárodného spoločenstva tmavej oblohy. Centrum a východné pobrežie sa zasa môžu hrdiť titulom jedenástej Medzinárodnej rezervácie temnej oblohy na svete.
Tieto dve označenia, ktoré spoločne „pokrývajú“ celý ostrov a nebo nad ním, robia z Niue prvý „tmavooblohový“ národ.
Odľahlá poloha Niue v južnom Tichom oceáne – nachádza sa asi 2 400 kilometrov severovýchodne od Nového Zélandu – nie je jediným dôvodom, prečo získal toto zriedkavé označenie.
Aby mohla IDA žiadosť ostrova Niue o pridelenie titulu schváliť, musela krajina urobiť významné zmeny, vrátane výmeny všetkých pouličných svetiel na ostrove za žiarovky, ktoré emitujú menej svetla. A o menší jas v noci sa museli pričiniť aj jednotlivé domácnosti.
Ostrov sa teraz stane atrakciou pre turistov a amatérskych hvezdárov a na ich príchod je vraj dobre pripravený. Plánuje využiť a znásobiť stanovištia na pozorovanie veľrýb, ktoré budú odteraz slúžiť aj na astro-zážitky a doškoliť miestnych sprievodcov.
Travelweekly.com.au; Mirror.co.uk; Sciencealert.com; Stuff.co.nz; Standard.co.uk