Pokračovanie článku: Na území divokých tajomných Tuarégov: Cestovateľ Ondřej navštívil moslimov s krížom na krku

Tuarégovia a ich berberské polyteistické korene

Tuarégovia majú berberské korene – Berberi sa po Sahare preukázateľne pohybovali najmenej od 7. tisícročia pred n. l., až boli niektorí arabskou expanziou zatlačení do južných veľmi nevľúdnych a pustých oblastí Sahary a práve vtedy sa formovali kmeňové spoločenstvá Tuarégov.

Pôvod Tuarégov býva odvodzovaný od kráľovnej Tin Hanan, ktorá žila na prelome 4. a 5. storočia, ktorej impozantná hrobka v Abalesse v Alžírsku sa zachovala do dnešných dní.

Pripomeňme, že v tom čase v oblasti dnešného severného Alžírska mimoriadne kvitla kresťanská teológia – spomeňme si aspoň na staršieho Tertuliána a kráľovninho súčasníka svätého Augustína. Neskôr arabi nazývali Tuarégov „púštnymi kresťanmi“.

Maroko, Atlas, sneh Čítajte viac Zima v Maroku: Dedinu v africkom Atlase zasypal sneh, pozrite sa, ako to zvláda

V pred-kresťanskej dobe bolo možné Berberov (z ktorých sa neskôr Tuarégovia sformovali) označiť za polyteistov, ktorých tradičnú z generácie na generáciu odovzdávanú vieru, zrejme vystavanú na kulte predkov (kde bola prítomná viera v posmrtný život), ovplyvňovalo aj židovstvo, v nemalej miere staroegyptské náboženstvo, z druhej strany pyrenejské megalitické kulty a neskôr rímsky kult a rozmanité helénske náboženské predstavy.

Niet divu, veď Tuarégovia sa pohybovali po rozsiahlom území Sahary, kontrolovali významné obchodné chodníky a oázy a prevážali tovar po celej severnej Afrike.

Berberi na Sahare v predrímskom období preukázateľne stavali zosnulým kráľom pyramídové hrobky vysoké 10 až 30 metrov. Známe sú zachované pyramídové hrobky v Alžírsku a Mauretánii.

Svätý Augustín na prelome 4. a 5. storočia napísal, že niektorí polyteistickí Berberi uctievajú skaly, čo by zodpovedalo vplyvu megalitického kultu rozšíreného v stredomorí, ktorý zo severu Berberov ovplyvňoval.

Cestovanie po území Tuarégov je dobrodružné a...
Napriek tomu, že sú Tuarégovia pútnikmi, svoje...
+1Tuarégovia sa pohybovali po rozsiahlom území...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Afrika #Timbuktu #Tuarégovia