Pokračovanie článku: Na území divokých tajomných Tuarégov: Cestovateľ Ondřej navštívil moslimov s krížom na krku

Hlavné mesto Tuarégov: legendárne Timbuktu

Timbuktu existuje ako významné mesto na križovatke dôležitých karaván najmenej tisíc rokov, avšak osídlené bolo už dávno predtým.

Timbuktu je živá legenda, vďaka svojej izolovanosti, nedostupnosti, hrdosti, unikátnej sahelskej architektúre a kultúrnemu mixu, ktorý na križovatke obchodných karavan prelínaním ich domovských kultúr a náboženstiev vznikol.

V Timbuktu je niekoľko unikátnych, mimoriadne starých a krásnych hlinených mešít a hlinené domčeky rozosiate v piesku okolo trhoviska, kde nájdete Tuarégov, malijských Bambarov a Fulbov, mauretánskych a alžírskych Berberov i Arabov, niekoľko väčších rodín pôvodom (a stále aj vzhľadom) zo strednej Ázie aj príslušníkov nigerských a čadských kmeňov.

V Timbuktu bola v stredoveku známa islamská madrasa, ktorá lákala vzdelancov z celého islamského sveta. Vďaka tomu mesto nasalo množstvo kultúrnych zaujímavostí, ktoré sú naštepené na čiernu africkú kultúru prelamujúcu sa do Timbuktu z juhu.

Timbuktu, Mali, posvätné hrobky, islamisti, púšť, UNESCO Čítajte viac V malijskom Timbuktu obnovili vzácne posvätné hrobky, ktoré zničili islamisti

Ďalej na východ po južnom okraji islamského zemepásu sa nachádza ďalšie významné mesto späté s Tuarégmi, a síce nigerský Agadez (čo znamená v tuarégskom jazyku tamašek „trhovisko“). Mesto je veľmi podobné malijskému Timbuktu a bolo tiež významnou križovatkou karaván, napriek tomu tam pútnik ucíti kultúrny posun smerom k centrálnej Afrike.

Práve územie medzi Timbuktu a Agadezom a rozsiahla časť Sahary severne od týchto miest vrátane južného Alžírska a Líbye sú považované za tradičné územie Tuarégov.

V severných oblastiach Mali a Nigeru sa pútnik ocitá na výsostnom území Tuaregov a v Mali alebo Nigeri už de facto nie je.

Tuarégovia toto rozsiahle územie považujú za svoje, a to vrátane miest Agadezu a Timbuktu, pri ktorých často dochádza k ozbrojeným konfliktom medzi Tuaregmi a vládnymi vojskami.

Timbuktu existuje ako významné mesto na...
Timbuktu je živá legenda, vďaka svojej...
V Timbuktu je niekoľko unikátnych, mimoriadne...

Dr. Ondřej Havelka – cestovateľ, religionista, teológ, podnikateľ

Vyštudoval humanitné vedy na Univerzite Hradec Králové, teológiu na Univerzite Karlovej v Prahe, manažment na CBS v Prahe a aplikovanú etiku na Univerzite Karlovej v Prahe.

Ondřej Havelka. Foto: Ondřej Havelka
kultúrny šok Ondřej Havelka.

Rigorózne konanie absolvoval na Katolíckej teologickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, kde je v súčasnej dobe doktorandom. Nezávisle precestoval viac ako stovku krajín po celom svete.

Okrem mnohých ďalších uskutočnil dvojročnú cestu stopom a pešo naprieč celou Afrikou so zameraním na unikátnu domorodá etnika, ich kultúru a najmä religiozitu.

Všetky veľké svetové náboženstvá študoval v ich pôvodných domovinách na piatich kontinentoch sveta v priebehu mnohých rokov a to nielen na popredných univerzitách, ale aj medzi bežnými veriacimi v miestach považovaných za kolísky daných náboženstiev.

Publikuje reportáže a odborné články, napísal niekoľko cestopisov zameraných na domorodá etnika, rozprávkovú trilógiu s presahom do geografie a filozofie a niekoľko teologických kníh vystavaných pohľadom pútnika. Svoje blogy publikuje aj na Pravda.sk.

Žije s manželkou a tromi deťmi v Jizerských horách v tesnom susedstve megalitického dolmenu.

Černoch, černosi, černošské dievča Čítajte viac Migračná trasa, o ktorej sa nehovorí, ale na ktorej sa umiera. Často India, opica, voda, studňa, pitie, pije Čítajte viac Pomsta chlpatého klanu: Naštvané ohavy vraždia šteniatka a útočia aj na deti MALL tv chalani z hôr Čítajte viac Chalani na bicykloch obdivovali raj: Z Čingova cez Tomášovský výhľad až na Kláštorisko

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Afrika #Timbuktu #Tuarégovia