Vírus marburg – ktorý má smrtnosť až 88 percent – je vysoko infekčná vírusová hemoragická horúčka, čo znamená, že postihuje viacero orgánových systémov naraz. Môže spôsobiť krvácanie v týchto orgánoch, čo bráni schopnosti tela fungovať.
Ohniská sa potvrdili v Rovníkovej Guinei a Tanzánii, existujú obavy, že by sa choroba mohla rozšíriť aj do susedného Gabonu.
Čítajte viac Toto sú momentálne 4 najdlhšie lety bez medzipristátia. Top je 19 hodínŽiadna z krajín Európy doposiaľ neodrádza svojich obyvateľov od ciest do postihnutých oblastí.
Naopak, americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vydalo odporúčanie, aby ľudia svoje plány, spojené s týmito africkými krajinami, prehodnotili a zvážili ich nevyhnutnosť.
Výstrahu pred cestami do Ugandy a Gabonu vydala aj austrálska vláda.
Príznaky
Po inkubačnej dobe 2–21 dní je nástup symptómov náhly, nastúpi horúčka, zimnica, bolesť hlavy a svalov.
Piaty deň po nástupe príznakov sa u postihnutých môže objaviť vyrážka na hrudi, chrbte a bruchu.
„Môže sa objaviť nevoľnosť, vracanie, bolesť na hrudníku, bolesť hrdla, bolesť brucha a hnačka,“ tvrdí webová stránka CDC.
„Symptómy sa postupom času zhoršujú, môžu zahŕňať aj žltačku, zápal pankreasu, závažnú stratu hmotnosti, delírium, šok, zlyhanie pečene, masívne krvácanie z telesných otvorov a multiorgánovú dysfunkciu.“
Choroba sa šíri prevažne prostredníctvom osobného kontaktu.
V súčasnosti neexistujú žiadne schválené vakcíny proti vírusu, aj keď skúšky sa blížia. Rovnako ako na ebolu, ani na marburg tiež nie sú účinné lieky.
Čítajte viac Mladú turistku v Paríži znásilnil bezdomovec priamo pri Notre Dame. Agresor použil nechutnú výhovorkuVýskyt
Rovníková Guinea vyhlásila vypuknutie vírusovej choroby marburg v polovici februára, prípady sa rozšírili do viacerých provincií. Doposiaľ z krajiny hlásia 12 úmrtí.
Tanzánia potvrdila osem prípadov vrátane piatich úmrtí.
Svetová zdravotnícka organizácia vyslala zamestnancov do postihnutých krajín, aby pomohli pri riešení epidémie.
Meno podľa nemeckého mesta
Vírus objavili v Nemecku v roku 1967 – vtedy sa ním v meste Marburg nakazilo 25 laboratórnych pracovníkov a ďalších 6 ľudí vrátane lekárov a patológa sa nakazilo od chorých ľudí.
Sedem nakazených zomrelo.
Nákaza pochádzala od opíc dovezených na pokusy z africkej Ugandy.
Pôvod vírusu nie je známy. Vedci však zistili, že sa nachádza u niektorých druhov kaloňov a netopierov, ktorým ale nespôsobuje žiadne zdravotné komplikácie, sú teda iba prenášačmi choroby.
Počas epidémie v Kongu v rokoch 1998 – 2000 zomrelo 83 % nakazených pacientov. V roku 2000 zomrelo v Ugande 140 z 354 nakazených ľudí.
Jedna z najväčších nákaz týmto vírusom prepukla v rokoch 2004 a 2005 v Afrike – táto epidémia zasiahla juh Afriky, Kongo a Angolu. Z 399 nakazených osôb ich vtedy zahynulo 355.
V roku 2008 sa týmto vírusom nakazila Holanďanka počas dovolenky v Ugande, kde navštívila jaskyne obývané netopiermi. Žena následne vírusu podľahla po zlyhaní pečene a silnom krvácaní.
V rokoch 2014 až 2016 zabil marburg viac ako 11 000 ľudí, prevažne v západnej Afrike.
V období studenej vojny Sovietsky Zväz v programe MARV skúmal a testoval jeho potenciál ako biologickej zbrane.
Čítajte viac Najšťastnejší Talian? Už 30 rokov žije sám na ostrove. Vie, ako prežiť v koronaizolácii Čítajte viac Turisti každý rok nahádžu do fontány di Trevi vyše milióna eur. Čo sa s peniazmi deje? Čítajte viac Z nadšenia do depresie a späť: Cestovateľ so 100 krajinami na konte opisuje kultúrny šok