Na Bali rozdávajú turistom letáky s pravidlami správania. Čo v nich je?

Na indonézskom Bali začali zahraničným turistom pri príchode rozdávať letáky s inštrukciami o správaní sa počas návštevy ostrova. Úrady k tomuto kroku pristúpili po viacerých incidentoch, keď zahraniční turisti nerešpektovali miestnu kultúru a zvyky, informuje agentúra DPA.

01.06.2023 12:20
NEPOUZ, pláž, Bali, Indonézia Foto:
Pláž na Bali, Indonézia.
debata

Letáky dostanú turisti už po prílete na letisku počas pasovej kontroly. Obsahujú 16 pravidiel zameraných na zachovanie balijskej kultúry, životného prostredia a bezpečnosti. V prípade ich porušenia turisti môžu čeliť právnym následkom, uvádza sa na letákoch.

Letáky vyzývajú turistov, aby rešpektovali balijskú kultúru a slušne sa obliekali, mali úctu ku chrámom a náboženským symbolom, používali miestne menu a dodržiavali miestne zvyky. Vyzývajú tiež na ochranu životného prostredia napríklad nepoužívaním jednorazových plastov.

Turistov vystríhajú aj pred používaním vulgarizmov, hrubým správaním, nadmerným užívaním drog a alkoholu či agresívnym správaním sa voči miestnym autoritám, obyvateľom a iným turistom. Majú tiež dodržiavať dopravné predpisy a nesmú v krajine nelegálne pracovať alebo podnikať.

K rozdávaniu letákov sa úrady rozhodli pristúpiť po sérií škandálov, ktoré spôsobili zahraniční turisti. Napríklad dvaja ruskí blogeri sa na posvätnom mieste vyzliekli do naha. Balijčania sa tiež sťažujú na porušovanie dopravných predpisov turistami, mnohí tiež bez potrebných pracovných víz pracujú online na diaľku.

Bali je väčšinovo hinduistický ostrov, aj keď väčšinu obyvateľov Indonézie tvoria moslimovia. Ostrov sa stal známym pre svoju bohatú kultúru a prírodné scenérie. Ročne ho navštívia milióny turistov, pandémia koronavírusu však negatívne ovplyvnila aj jeho ekonomiku a turistický sektor.

vírus, laboratórium Čítajte viac Ožil vírus so smrtnosťou až 88 %: Čo je marburg a kde sa momentálne šíri? Chorvátsko, dovolenka, letovisko, more Čítajte viac Chorvátsko: Nová sezóna, staré problémy. Čo trápi krajinu pred letom? Anketa: Ženy, bojíte sa šoférovať? Čítajte viac Skontrolovať deti ukryté pod autom či dva páry okuliarov: 9 prekvapivých šoférskych pravidiel v Európe
debata chyba
Viac na túto tému: #indonézia #Bali