Sú teda cesty na Blízky východ, ktorý je považovaný za sud s pušným prachom bezpečné – konkrétne do týchto dvoch krajín?
Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr (SACKA) hovorí, že momentálne nič nebráni do týchto dvoch krajín cestovať.
„My samozrejme situáciu podrobne monitorujeme, ale zatiaľ nie je problém v Egypte a v Jordánsku tráviť dovolenku. Miesta, kde sú nepokoje a dopadajú tam rakety, sú vzdialené niekoľko hodín cesty – od juhu Egypta 5 hodín a od Hurgady ešte oveľa ďalej. Prirovnal by som to k Slovensku a vojne na Ukrajine. Na Slovensko sa napríklad niektorí turisti zo zámoria tiež boja prísť, pretože v susednej krajine je vojna,“ vysvetľuje.
Čítajte viac UNESCO pridalo do zoznamu 42 nových lokalít: 16 v Európe, jednu v Česku. Benátky ostali sklamanéNa čo si treba dať pozor
Podrobné inštrukcie pre svojich občanov vydalo napríklad švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí. Tiež považuje obidve krajiny na trávenie dovoleniek bezpečné a nevidí dôvod na ich rušenie. Vydalo však niekoľko upozornení, čoho sa majú návštevníci vyvarovať.
Napríklad v jordánskych mestách, môže prísť k protižidovským alebo propalestínskym demonštráciám. Preto je vhodné sa vyhýbať miestam s väčším množstvom ľudí, sledovať situáciu na mieste a riadiť sa odporúčaniami buď sprievodcov, alebo kompetentných zamestnancov v hoteloch.
V Egypte sa zase momentálne neodporúča cestovať mimo turistických rezortov na vlastnú päsť. Kto chce ísť na výlet, tak výlučne len v organizovanej skupine so skúseným domácim sprievodcom.
Možno zájazd stornovať?
Každého, kto už má kúpenú dovolenku v Egypte, alebo poznávaciu cestu do Jordánska určite niekedy napadne, či by ju nebolo v súčasnej situácii lepšie zrušiť. Tu síce možno urobiť, ale za zrušenie sa platí stornopoplatok podľa zmluvy s CK. Vlastné obavy o bezpečnosť totiž nie sú dôvodom na bezplatné stornovanie dovolenky.
„Cestovná kancelária zájazd zruší a vráti peniaze podľa zákona vtedy, keď nie je možné služby na mieste uskutočniť – napríklad sa tam zrušia lety, alebo zatvoria hotely, alebo krajina uzavrie hranice, či slovenské úrady zakážu slovenským občanom tam cestovať,“ vysvetľuje Roman Berkes.
Odporúčanie ministerstva zahraničných vecí do krajiny necestovať, nie je tiež dôvodom na stornovanie zájazdu, ak ho cestovná kancelária chce uskutočniť. Samozrejme v týchto prípadoch sa cestovky často riadia odporúčaniami ministerstva.
Napríklad v Izraeli síce všetko funguje a hranice sú otvorené, ale bezpečnostná situácia je natoľko neprehľadná, že cestovné kancelárie tam momentálne zájazdy rušia.