Sú dovolenky v Egypte a Jordánsku bezpečné? Môžete svoj zájazd stornovať?

Egypt a Jordánsko patria tento rok medzi slovenskými dovolenkármi medzi skokanov roka. Ich obľúbenosť po tom, čo sa začalo po korone opäť cestovať, prudko rastie. Do obidvoch sa dá cestovať počas celého roka a obidve lákajú turistov na jedinečné more a pamiatky. Lenže obidve susedia s Izraelom, ktorý je momentálne vo vojne s teroristickou organizáciou Hamas.

26.10.2023 06:00
Jordánsko, Džaraš Foto:
Palác v jordánskom Džaraši.
debata

Sú teda cesty na Blízky východ, ktorý je považovaný za sud s pušným prachom bezpečné – konkrétne do týchto dvoch krajín?

Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr (SACKA) hovorí, že momentálne nič nebráni do týchto dvoch krajín cestovať.

„My samozrejme situáciu podrobne monitorujeme, ale zatiaľ nie je problém v Egypte a v Jordánsku tráviť dovolenku. Miesta, kde sú nepokoje a dopadajú tam rakety, sú vzdialené niekoľko hodín cesty – od juhu Egypta 5 hodín a od Hurgady ešte oveľa ďalej. Prirovnal by som to k Slovensku a vojne na Ukrajine. Na Slovensko sa napríklad niektorí turisti zo zámoria tiež boja prísť, pretože v susednej krajine je vojna,“ vysvetľuje.

Saudská Arábia UNESCO Jericho Čítajte viac UNESCO pridalo do zoznamu 42 nových lokalít: 16 v Európe, jednu v Česku. Benátky ostali sklamané

Na čo si treba dať pozor

Podrobné inštrukcie pre svojich občanov vydalo napríklad švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí. Tiež považuje obidve krajiny na trávenie dovoleniek bezpečné a nevidí dôvod na ich rušenie. Vydalo však niekoľko upozornení, čoho sa majú návštevníci vyvarovať.

Napríklad v jordánskych mestách, môže prísť k protižidovským alebo propalestínskym demonštráciám. Preto je vhodné sa vyhýbať miestam s väčším množstvom ľudí, sledovať situáciu na mieste a riadiť sa odporúčaniami buď sprievodcov, alebo kompetentných zamestnancov v hoteloch.

V Egypte sa zase momentálne neodporúča cestovať mimo turistických rezortov na vlastnú päsť. Kto chce ísť na výlet, tak výlučne len v organizovanej skupine so skúseným domácim sprievodcom.

Mŕtve more Foto: Jarmila Horváthová
Mŕtve more, Jordánsko Mŕtve more

Možno zájazd stornovať?

Každého, kto už má kúpenú dovolenku v Egypte, alebo poznávaciu cestu do Jordánska určite niekedy napadne, či by ju nebolo v súčasnej situácii lepšie zrušiť. Tu síce možno urobiť, ale za zrušenie sa platí stornopoplatok podľa zmluvy s CK. Vlastné obavy o bezpečnosť totiž nie sú dôvodom na bezplatné stornovanie dovolenky.

„Cestovná kancelária zájazd zruší a vráti peniaze podľa zákona vtedy, keď nie je možné služby na mieste uskutočniť – napríklad sa tam zrušia lety, alebo zatvoria hotely, alebo krajina uzavrie hranice, či slovenské úrady zakážu slovenským občanom tam cestovať,“ vysvetľuje Roman Berkes.

Odporúčanie ministerstva zahraničných vecí do krajiny necestovať, nie je tiež dôvodom na stornovanie zájazdu, ak ho cestovná kancelária chce uskutočniť. Samozrejme v týchto prípadoch sa cestovky často riadia odporúčaniami ministerstva.

Napríklad v Izraeli síce všetko funguje a hranice sú otvorené, ale bezpečnostná situácia je natoľko neprehľadná, že cestovné kancelárie tam momentálne zájazdy rušia.

Trh v Ammáne Foto: Jarmila Horváthová
Joránsko, trh v Ammáne Trh v Ammáne
zmrzlina, leto Čítajte viac Jeden kopček za 6000 eur! Z čoho sa vyrába najdrahšia zmrzlina sveta? cestovanie, dovolenka, ruksak, turistka, turista, mobil, internet, dievča, bezpečnosť, more Čítajte viac Top 10 najbezpečnejších krajín (aj) pre sólo cestovateľov? Číslom 1 je Chorvátsko!

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Egypt #Jordánsko