Dráma v turistickom raji: Policajti uniesli turistov a žiadali výkupné

Filipínske úrady zadržali štyroch policajtov, ktorí uniesli dvoch turistov a následne za ich prepustenie požadovali výkupné, informovala agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľov tamojších bezpečnostných zložiek.

10.06.2024 07:00
debata

Strážcovia zákona v hlavnom meste Manila zastavili luxusný automobil, v ktorom išli traja čínski turisti a jeden turista z Malajzie. Ozbrojení spolupáchatelia policajtov turistov spútali a pokúsili sa ich odvliecť do odstavenej dodávky. Dvom sa ale podarilo utiecť a následne o únose uvedomiť políciu.

Dvoch zvyšných turistov únoscovia zbili a následne tej istej noci prepustili po vyplatení výkupného vo výške 2,5 milióna filipínskych pesos (asi 40 000 eur), uviedol zástupca filipínskeho ministerstva vnútra Benhur Abalos.

Informácie od oslobodených turistov a záznamy z bezpečnostných kamier podľa neho viedli k zadržaniu štyroch policajtov vrátane hlavného policajného dôstojníka. Na kamerových záznamoch, ktoré polícia získala, má na sebe jeden z podozrivých policajnú uniformu.

„Šokovalo ma, že do toho boli zapletení policajti. Táto udalosť je vážnym porušením dôvery verejnosti a hodnôt samotných policajných zložiek,“ povedal Abalos na tlačovej konferencii.

Polícia uviedla, že preveruje najmenej desať ďalších podozrivých, policajti medzi nimi už nie sú. Únoscovia čelia obvineniu z únosu, krádeže auta a lúpeže.

Bývalý filipínsky prezident Rodrigo Duterte o filipínskej národnej polícii, v ktorej slúži viac ako 230-tisíc policajtov, predtým vyhlásil, že je „prehnitá do špiku kosti“.

S policajtmi však Duterte spolupracoval na vymáhaní protidrogového zákona, ktorý viedol k zabitiu tisícov ľudí, pripomína AP.

Medzinárodný trestný súd rozsiahle zabíjanie civilistov vyšetruje ako možný zločin proti ľudskosti.

Duterte a vedenie národnej polície odmietajú, že by zabíjanie schvaľovali alebo k nemu nabádali.

debata chyba
Viac na túto tému: #turisti #Filipíny #únos #policajti #výkupné