Nie je to prvý a iste nie posledný tragický prípad súvisiaci s vykláňaním sa z vlaku prechádzajúcim čajovou krajinou na Srí Lanke. Keďže vagóny sa nezamykajú a vlaky chodia rýchlosťami približne 40 km/hod., vyvoláva to falošný pocit bezpečnosti. Robenie fotografií v otvorených dverách vlaku stojac na vonkajších schodíkoch vagóna sa stalo veľkou módou a máloktorý "instagramer“ sa bez takejto snímky chce vrátiť domov. Vo chvíli, keď vlak "fotogenicky“ vchádza do zákruty, visí často z dvierok vagónov hneď niekoľko ľudí a ďalší ich fotografujú vyklonení z okna alebo nasledujúch dvierok vagóna. Snímky si takto často robia aj dvojice (z dvierok visia naraz dvaja).
Najznámejšou trasou na takéto fotenie je vlaková trasa medzi stanicami Nanu Oya a Ella (jazda vlakom tu trvá cca 3,5 hodiny). Dá sa skrátiť na 40 minút, ak človek nastúpi na vlak na stanici v Badulle a ide do kultovej Elly v horách (1041 metrov na morom) odtiaľto. Za najkrajšie výhľady sa považujú tie tesne pred Ellou. Medzi stanicami Ella a Demodara sa nachádza železničný tunel a slávny Nine Arch Bridge, deväťoblúkový most, ktorý pripomína náš Chmarošský viadukt pri Telgárte, len je zasadený do čajovej krajiny. Pri prejazde cez Nine Arch Bridge zvykne takisto množstvo, najmä mladých ľudí, visieť z vlaku a pred tunelom si mnohí dokonca líhajú na koľajnice, a tak sa fotia. Na múriku mosta, ktorý je vysoký vyše 25 metrov, sa robia lastovičky a ďalšie typy nebezpečných snímok. Fotografujú sa tak, logicky, najmä mladí ľudia, aj keď zosnulá ruská turistka Oľga mala 53 rokov.
Bohužiaľ, tieto typy snímok sú neustále podporované na sociálnych sieťach, vešajú si ich na svoje stránky v rámci promo aj cestovné kancelárie (aj tie slovenské) a takúto fotografiu mala vo svojom sponzorovanom statuse na Facebooku aj cestovná poisťovňa, snímku však stiahli okamžite po tom, čo som ich na to upozornila. Je skutočne paradoxné, ak niekto robí propagáciu poistenia liečebných nákladov a použije pri tom snímku, ako sa niekto vykláňa z vlaku.

Už roky opakovane upozorňujem na sociálnych sieťach na to, aby to ľudia nerobili. Kamarátka mi poslala video, kde sa jej manžel vykláňajúci sa z idúceho vlaku "uhol“ pár sekúnd predtým, ako vlak vošiel do tunela.

Len pred niekoľkými dňami som na Srí Lanke išla v turistickom vlaku nazývanom Calypso. Jeden z jeho vagónov je bez strechy a hrá v ňom živá hudba. Je to skvelý zážitok, ale bezpečnosť tam takisto nikto nestrážil. Ak by sa z vagóna práve niekto vykláňal, alebo trčali von niekoho ruky s mobilom vo chvíli, keď sme vošli do tunela, ľahko mohlo dôjsť k úrazu.
Samozrejme, srílanské železnice by v rámci bezpečnosti mali zamykať vagóny v čase, keď je vlak v pohybe. Nemôžeme však v krajine, akou je Srí Lanka, očakávať európske bezpečnostné pravidlá. Tu sa dá u niektorých apelovať len na zdravý rozum. Teda aspoň sa o to opakovane pokúšať.