Teraz však prišla skupina talianskych vedcov s odvážnym tvrdením: pod pyramídami v Gíze sa údajne nachádza rozsiahle podzemné mesto.
Ak by to bola pravda, bolo by až desaťkrát väčšie ako samotné pyramídy.
Podzemný labyrint pod Gízou?
Podľa tímu talianskych výskumníkov sa približne 1 200 metrov pod povrchom pyramíd nachádzajú obrovské vertikálne šachty, ktoré vedú k sérii komôr a špirálovitých schodísk.
Na tlačovej konferencii vedci oznámili, že vodný systém objavený 640 metrov pod Chafreho pyramídou môže byť napojený na celú sieť podzemných chodieb, ktoré sa tiahnu pod komplexom pyramíd v Gíze.
Corrado Malanga z Univerzity v Pise uviedol: „Keď sa nám podarí zväčšiť a spresniť získané snímky, odhalíme, že pod pyramídami sa nachádza skutočné podzemné mesto.“
Ako vedci dospeli k tomuto záveru?
Tím použil radarové satelitné snímky na skúmanie podložia pyramíd.
Dve družice vo výške 675 kilometrov nad Zemou vysielali radarové impulzy, pričom skúmali, ako sa signály odrážajú od rôznych vrstiev podzemia.
Na základe týchto údajov dospeli vedci k záveru, že pod pyramídami môžu existovať obrovské podzemné priestory.
Podľa niektorých teórií by mohlo ísť aj o legendárnu Sieň záznamov (Hall of Records), údajne ukrytú pod Sfingou alebo Veľkou pyramídou.
Staroveké mýty hovoria, že táto sieň obsahuje rozsiahle vedomosti o pôvode ľudstva, astronómii a tajomstvách minulosti.
Skeptici tvrdia, že ide o prehnané tvrdenia
Aj keď objav vzbudil obrovský rozruch, nie všetci odborníci s ním súhlasia.
Profesor Lawrence Conyers, expert na radarové zobrazovanie z Univerzity v Denveri, tvrdí, že súčasné technológie neumožňujú preniknúť tak hlboko pod povrch, a preto považuje tvrdenia talianskych vedcov za „veľmi prehnané“.
Napriek tomu priznáva, že menšie podzemné šachty či komory pod pyramídami by mohli existovať.
Mohli tam byť ešte pred samotnou výstavbou pyramíd, pretože Gíza bola pre starovekých Egypťanov posvätným miestom už dávno pred ich vznikom.
Mohli byť tieto šachty konštrukčným prvkom pyramíd?
Talianski vedci prišli aj s ďalšou teóriou: vertikálne šachty pod pyramídami mohli byť postavené na spevnenie základov.
„Chafreho pyramída je neuveriteľne ťažká. Aby sa zabránilo jej prepadnutiu, musela mať pevný základ,“ vysvetlil Malanga.
Projektová hovorkyňa Nicole Ciccolo navyše tvrdí, že valcovité štruktúry objavené pod pyramídou mohli slúžiť ako vstupné body do rozsiahlej podzemnej siete chodieb a komôr.
„Existencia obrovských podzemných priestorov, ktoré sa rozprestierajú pod pyramídami, vykazuje prekvapivú podobnosť s legendárnymi Sieňami Amenti,“ dodala Ciccolo.


