Jánošíkov kraj je pre cyklistov raj

, 13.11.2013 06:00
Janosikov kraj - Cyklisticky raj - Cyklotrasy 1
Dnes už sa síce treba obliecť o niečo teplejšie, pekný výlet na bicykli však stále nie je na zahodenie. Autor:

Teploty pomaly klesajú a počasie poskytuje už možno jednu z posledných možností vybrať sa na cyklistický výlet. Ak neviete, kam nasmerovať svojho dvojkolesového tátoša, máme pre vás niekoľko tipov. Vyše 600 kilometrov značených cyklotrás rôznej obtiažnosti láka do regiónu Malej Fatry všetky vekové kategórie. Ak sa rozhodnete pridať k cyklistickým nadšencom, nezabudnite sa však poriadne obliecť a pribaliť teplý čaj.

Kvalita cyklotrás napreduje

Oblastná organizácia cestovného ruchu Malá Fatra (OOCR) v októbrových dňoch dokončila II. etapu projektu na podporu cykloturistiky v regióne, a to osadenie 20 cyklopanelov, rozmiestnených na strategických miestach v okolí Žiliny, Terchovej a Kysúc. „Cyklopanel zobrazuje podrobnú mapu cyklotrás v regióne spoločne s fotografiami najzaujímavejších lokalít, zoznamom cyklistických trás a s výberom niektorých okruhov aj s ich dĺžkovým a výškovým profilom. Nájdete tu aj odporúčania na výlety za poznaním, kultúrno-historickými pamiatkami i krásami okolitej prírody,“ dodáva k projektu manažér OOCR Malá Fatra Matúš Dobeš.

Predchádzajúca I. etapa zahŕňala komplexné značenie viac ako 400 kilometrov cyklotrás spolu s osadením 74 cyklosmerov­níkov, 440 cyklosmeroviek, 157 obrázkových cyklotabuliek, 113 doplnkových tabuliek a 173 emblémových tabuliek. V prvej etape sa zamerali všetky cyklotrasy systémom GPS pre ich ďalšie spracovanie do máp a prípadné použitie v budúcnosti pre projekt navigácie a orientácie.

Nové cyklosmerovníky zlepšujú v Malej Fatre...
Nové cyklosmerovníky zlepšujú v Malej Fatre orientáciu cyklistov. Autor: Archív OOCR Malá Fatra

V druhej etape sa okrem osadenia infopanelov podarilo uskutočniť aj údržbu cyklotrás vo vybraných úsekoch a zrealizovať tlač cykloturistických máp určených na ďalšiu distribúciu a predaj nielen v regióne Malej Fatry.

Kam sa vybrať na bicykli?

Oblastná organizácia cestovného ruchu Malá Fatra pre vás vybrala niekoľko tipov, ktoré by mali naplniť očakávania každého milovníka tejto aktivity.

Kysucká cyklomagistrála: Nenáročná cyklistika

Obľúbenou trasou či už pre rodiny s deťmi alebo rekreačných cyklistov je Kysucká cyklomagistrála, ktorej prevažná časť vedie po novovybudovanom cyklochodníku z Krásna nad Kysucou do Vychylovky. Popri tejto trase nájdete náučný chodník v Zborove nad Bystricou, unikátny Slovenský orloj v Starej Bystrici či Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici.

Okruh Terchová – Kysuce – Zázrivá: Výhľady a adrenalín

Okruh Terchová – Kysuce – Zázrivá, ktorého dĺžka je takmer 74 km a prevýšenie 1444 m, patrí obtiažnosťou medzi stredne ťažké trasy. Hoci sa trošku zapotíte, odmenou Vám budú jedinečné výhľady na Malú Fatru a Kysuce. Obdivovať možno architektúru miestnych obcí, kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika v Radôstke či vyrezávaný betlehem v Terchovej.

Okruh Vodné Dielo Žilina: Ku vode i k pamiatkam

Už sa nemusíte rozhodovať medzi pobytom pri vode a návštevou pamiatok. Okruh Vodné Dielo Žilina Vám umožní oboje. Ľahká cyklotrasa s minimálnym prevýšením vhodná aj pre najmenších Vás zavedie okolo Vodného Diela až pod hrad Strečno alebo opačným smerom k hradnému parku Budatínskeho hradu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#bicykel #cyklistika #malá fatra #cykloturistika
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku