Snowtubing
Snowtubing – snežné kolesá. Tento šport prišiel na Slovensko zo Severnej Ameriky, kde sa teší veľkej obľube. Využíva terény s miernym sklonom, ktoré nie sú veľmi vhodné na lyžovanie. Terén musí mať široký výjazd do prírodného alebo umelého protisvahu. Stačí si len sadnúť do gumeného kolesa, zavesiť sa na vlek a vytiahnuť sa o pár metrov hore a spustiť po upravenej dráhe dole kopcom. Snowtubing ponúkajú takmer všetky väčšie strediská.
Kitewing
Tak toto je ozajstný adrenalín. Ak ste niekedy plachtili na surfe na mori či nejakej priehrade, tak kitewing vám nebude príliš vzdialený. Princíp je totiž rovnaký. Kitewing je ultraľahké krídlo vyvinuté špeciálne na jazdu na lyžiach alebo na čomkoľvek – snouborde, korčuliach…
Celé krídlo sa drží len tak v rukách bez akýchkoľvek lán či úchytov. Pomocou vetra potom manévrujete a pri najbližšej terénnej nerovnosti sa odrazíte od svahu a zrazu letíte. História lietania na krídle siaha do roku 1988, keď sa vo Fínsku objavilo prvé kite (krídlo). Zakrátko sa dostalo do rúk extrémnych lyžiarov a vzrúšo bolo na svete. Dnes sa na krídle lieta aj niekoľko sto metrov. Rekord je 505 metrov. A ešte niečo. Tí najodvážnejší dokážu na krídle letieť aj 100 km rýchlosťou. Netreba však zabúdať, že dopad na ľad je vždy tvrdší ako na vodu. Kitewing si je možné vyskúšať napr. v Jasnej.
Snowrafting
Atrakcia podobná snowtubingu. Do gumeného člna si nasadne 6-členná posádka a púšťa sa po zasneženom upravenom svahu rýchlo nadol. Ovládať čln je prakticky nemožné, ale o to ide. Aby bola zábava. A ako teda zabrzdiť? O všetko sa postará gumené lano, ktoré čln ubrzdí v tom najlepšom. Snowrafting možno zažiť napr. v Štrbskom Plese.
Bungee katapult
Ide o vystreľovanie zo zeme na pružnom gumenom lane. Pri katapulte sa požívajú podobné mobilné žeriavy ako pri bungee jumpingu. Katapultovaná osoba je zachytená na zemi o katapultovacie zariadenie a po napnutí pružného lana je vystrelená do výšky.
Bungee trampolin
Obojstranná trampolína. Sila odrazu normálnej trampolíny je znásobená ťahom gumených lán, ktoré ma návštevník pripevnené po bokoch. Výška skokov môže dosiahnuť až 6 metrov a navyše si takto môžete vyskúšať aj rôzne akrobatické kúsky. Skákanie na trampolíne obľubujú najmä deti. Trampolínu nájdete napr. v stredisku Donovaly.
Bungee running
Pomerne jednoduchá aktivita. Gumené lano je pripevnené o postroj súťažiaceho, ktorý sa proti jeho odporu snaží dosiahnuť čo najvzdialenejší bod. Aktivitu ponúka napr. stredisko Donovaly.
Paraglajding
Tento adrenalín je tiež pomerne známy a i na Slovensku dosť udomácnený. Ide o lietanie s padákovým klzákom, ako sa krídlo správne nazýva. Okrem výbavy však je potrebné aj dobré počasie a dobrý kopec a môžete sa pozerať na krajinu zhora. Najvyhľadávanejšími miestami sú Chopok a Nová hoľa na Donovaloch. Sú ľahko prístupné lanovkami a ponúkajú slušné prevýšenie. Často sa využíva aj tandemový let s inštruktorom. A tak aj bez skúseností sa môžete stať novodobým Ikarom.
Sánkovanie
Kto by sa nechcel vrátiť do detských čias a zažiť tú neopakovateľnú atmosféru, vyštípané líca, radosť z jazdy. Niektoré strediská vyčlenili už časť svahu aj pre sánkujúcich sa. Najlepšie podmienky na sánkovanie u nás má pravdepodobne sánkarská dráha na Hrebienku, na ktorú vás pohodlne vytiahne známa pozemná lanovka. No máme tu aj ďalšie neoficiálne trate, ktoré však vedú po komunikáciách, kde môžete stretnúť občas aj auto. Preto pozor. Takéto dráhy sú napríklad v Skiparku Ružomberok, kde po asfaltovej ceste idete z Malina 6 km až k údolnej stanici kabínkovej lanovky. A asi bez konkurencie ostáva cesta zo Smrekovice na Podsuchú pri Ružomberku. Cesta má nielenže 8 km, ale prekonávate na nej výškový rozdiel až 900 metrov.
Bobová dráha
Rýchla jazda na vozíkoch po oceľových koľajniciach, prudké serpentíny, skoky, spády. To všetko ponúka najdlhšia bobová dráha na Slovensku v dĺžke až 1 300 m. Takúto zimnú jazdu máte možnosť zažiť v stredisku Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica.<PE>
Zdroj: SACR, Slovakia.Travel